Prezes Portu Baku: konteneryzacja nabiera tempa
Prezes Portu Baku Taleh Zijadow w rozmowie z portalem IntermodalNews opowiada o wynikach za rok 2020, skutkach pandemii i rosnącej konteneryzacji.

Dla wielu firm logistycznych rok 2020 był bardzo trudny. Jaki był dla Portu Baku?
Moim zdaniem miniony rok był ciekawy. Z jednej strony, podobnie jak wiele portów na świecie, napotkaliśmy nieoczekiwane i poważne wyzwanie w postaci pandemii. Z drugiej strony to wyzwanie skłoniło nas do poszukiwania nietuzinkowych rozwiązań.
Oczywiście nie spodziewaliśmy się tego, ale szybko zareagowaliśmy. Od lutego 2020 roku zaczęliśmy podejmować działania antyepidemiologiczne. Szczególną uwagę zwróciliśmy na kierowców tirów, które jechały przez nasz port do krajów Azji Środkowej.
Jak wyglądały te działania?
Przed wejściem do portu stworzyliśmy specjalną strefę kwarantanny, w której między innymi testowaliśmy kierowców tirów. Podzieliliśmy również teren portu na kilka stref, aby zminimalizować kontakty między pracownikami różnych terminali. Dodatkowo wewnątrz portu utworzono tzw. „strefę sterylną”, do której można było uzyskać dostęp dopiero po przeprowadzeniu testów.
To był bardzo skuteczny system, który potem wprowadziliśmy na pograniczu Azerbejdżanu i Gruzji, a nasi koledzy z Turkmenistanu i Kazachstanu również go przyjęli. Myślę, że to rozwiązanie można nazwać jednym z najbardziej udanych, jakie wdrożyliśmy w zeszłym roku.
Jakie rezultaty przyniosły te środki? Czy udało się utrzymać potok ładunków?
Udało nam się nie tylko utrzymać, ale i zwiększyć wolumeny. W roku ubiegłym przeładowaliśmy około 4,8 mln ton ładunków. Dynamika wynosi +20%. Dodatkowo zanotowaliśmy największy przepływ kontenerów i ciężarówek w całej historii portu: ponad 43 tysiące ciężarówek i ponad 40 tysięcy TEU kontenerów.

Jeśli porównamy wyniki roku 2020 ze wskaźnikami sprzed pięciu lat, to ruch tirów wzrósł pięciokrotnie, wolumen przeładunków kontenerów wzrósł trzykrotnie, a wolumen przeładunków drobnicowych prawie 3,5-krotnie. To bardzo duży wzrost. Spodziewamy się, że liczba ładunków przewożonych przez nasz port będzie nadal wzrastała.
Jaka jest struktura ruchu towarowego w porcie?
Lwia część ruchu towarowego w naszym porcie, czyli 87%, to tranzyt. Przeważnie ładunki odbywają się w kierunku „zachód-wschód”. Jeżeli chodzi o tiry, to około 65% trafia do portu Turkmenbaszy, pozostałe 35% – do kazachskich portów Kuryk i Aktau. Nie oznacza to jednak, że ruch tirów jest przeznaczony tylko do tych państw. Przykładowo bardzo często tiry jadące do Uzbekistanu korzystają z przeprawy promowej w kierunku Kazachstanu.
A kontenery?
Główny kierunek kontenerów przeładowywanych w Porcie Baku to Azja Środkowa. Jeśli chodzi o Chiny, to na ten kraj przypada ok. 15% obrotu kontenerowego, czyli ok. 6 tys. TEU kontenerów. Obecnie większość kontenerów z Chin do Europy przechodzi przez Kazachstan i Rosję, ale spodziewamy się, że w najbliższych latach udział Chin w naszej trasie będzie rósł. Sprzyja temu rosnąca aktywność Transkaspijskiego Międzynarodowego Szlaku Transportowego oraz otwarcie linii kolejowej Baku – Tbilisi – Kars, a także otwarcie przez Turcję tunelu pod Cieśniną Bosfor dla ruchu pociągów towarowych.

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną kwestię dotyczącą kontenerów. Historycznie, mianowicie w czasie Związku Radzieckiego, do transportu towarów używano głównie wagonów odkrytych i cystern. W tamtych czasach kontenery nie były najważniejszym środkiem dostarczania towarów. Rozwój konteneryzacji w naszym porcie rozpoczął się stosunkowo niedawno. Z każdym rokiem obserwujemy rosnącą popularność żeglugi kontenerowej. Myślę, że w przyszłości ten trend będzie się rozwijał jeszcze intensywniej. Ponadto w przyszłości planowana jest zmiana podejścia do zarządzania portem.
W jaki sposób?
Teraz Port Baku jest w całości własnością państwa, a wszystkie terminale są obsługiwane przez państwową spółkę Baku International Sea Trade Port CJSC. To się zmieni w przyszłości. Chcemy, aby za pięć lat każdy z terminali portowych był zarządzany przez firmy, które prowadzą określoną działalność w określonej branży i będą zainteresowane rozwojem tych terminali. Na przykład, aby nasz ro-ro terminal był obsługiwany przez firmę, która ma doświadczenie w tej branży i będzie w stanie przyciągnąć dodatkowe wolumeny ładunków. Podobnie z terminalem kontenerowym i terminalem drobnicowym.
Druga część wywiadu zostanie opublikowana w przyszłym tygodniu.
Przeczytaj rówmież:
- Funkcjonowanie efektywnego korytarza Bałtycko-Czarnomorskiego nie jest możliwe bez Morza Kaspijskiego
- Korytarz transkaspijski a Polska: kierunki rozwoju transportu intermodalnego
- Azerbejdżan i Turkmenistan uruchamiają nowe połączenie przez Morze Kaspijskie
- Nowe szlaki transportowe powstają nad Morzem Kaspijskim