Rada UE zatwierdziła budowę normalnotorowych linii do Kłajpedy, Mołdawii i Ukrainy
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła zmiany w sieci TEN-T. Zgodnie z nową regulacją do sieci włączono nowe linie kolejowe o rozstawie europejskim do Kłajpedy, Mołdawii i Ukrainy.
![](https://intermodalnews.pl/wp-content/uploads/2024/06/Zrzut-ekranu-2024-04-29-o-12.27.49.jpg)
Zgodnie z przyjętą 13 czerwca regulacją, sieć bazowa TEN-T ma być gotowa do 2030 r., sieć rozszerzona do 2040 r., a komplementarna do 2050. Ważna zmianą będzie dodanie do sieci bazowej korytarzy łączących Unię Europejską z Ukrainą i Mołdawią, a także połączenia normalnotorowego litewskiego Portu Kłajpeda z Kownem i Rail Baltica. Równocześnie liniom kolejowym prowadzącym do Rosji i Białorusi zmniejszono priorytet i przesunięto je do sieci komplementarnej.
— Sieć TEN-T to kluczowy instrument polityki transportowej UE, mający ogromny wkład w realizację naszych celów w zakresie zrównoważonej mobilności, a także spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej. Przyjęcie zmienionego rozporządzenia jest z pewnością kamieniem milowym w kierunku zrównoważonej i odpornej sieci w Europie, która w nadchodzących latach powinna rozwiązać problemy naszych obywateli i przedsiębiorstw związane z mobilnością — skomentował Georges Gilkinet, wicepremier i minister mobilności Belgii.
Szansa dla Kłajpedy
Włączenie Kłajpedy do bazowej sieci TEN-T jest szansą na odbudowę znaczenia tego portu, który utracił większość obrotów po tym jak UE nałożyła sankcje gospodarcze na Rosję i Białoruś. Przez Kłajpedę przekierowano część ładunków wysyłanych do Ukrainy przewozami intermodalnymi omijającymi Białoruś przez terytorium Polski. Jest to jednak rozwiązanie nieoptymalne z powodu konieczności dwukrotnego przeładunku między składami normalnotorowymi i szerokotorowymi. Podnosi to koszty i wydłuża transit time. Włączeni Kłajpedy do europejskiego systemu kolejowego zwiększy atrakcyjność tego portu dla branży logistycznej.
Czytaj też: LTG Cargo i Koleje Ukraińskie porozumiały się ws. przewozów intermodalnych przez Polskę
— Objęcie europejskiej linii kolejowej do Kłajpedy nowym rozporządzeniem TEN-T to solidne osiągnięcie naszego kraju i całego regionu bałtyckiego, które pomoże przyspieszyć rozwój infrastruktury ważnej dla całej Europy — skomentowała Loreta Maskalioviene, wiceminister transportu Litwy.
Równie istotna jest decyzja o włączeniu do sieci TEN-T linii kolejowych łączących Unię Europejską z Kijowem i Odessą. W tej sprawie zawarto w ubr. porozumienie miedzy przedstawicielami Parlamentu Europejskiego i Rady UE.
Czytaj też: PE i Rada UE zawarły porozumienie ws. reformy sieci TEN-T