LTG Cargo i Koleje Ukraińskie porozumiały się ws. przewozów intermodalnych przez Polskę
Grupa LTG i Koleje Ukraińskie oficjalnie podpisały memorandum porozumienia w celu wzmocnienia współpracy międzynarodowej i rozwoju wspólnej międzynarodowej trasy intermodalnej Kłajpeda-Kijów przez terytorium Polski. To strategiczne porozumienie pomiędzy obydwoma przewoźnikami kolejowymi przewiduje, że strony będą wspólnie koordynować projekt i przeznaczą niezbędne zasoby, aby zapewnić jego konkurencyjną realizację.
Pierwsze przejazdy próbne trasy intermodalnego przewozu ładunków planowane są na ten rok. W przyszłości na tej trasie ładunki będą regularnie transportowane. Stworzy to efektywny korytarz transportowy pomiędzy Litwą a Ukrainą i wykorzysta potencjał kolei, terminali portowych i przejść granicznych obu krajów. — Postrzegamy Ukrainę i Koleje Ukraińskie jako naszych strategicznych partnerów w zapewnieniu sprawnego przepływu ładunków zarówno pomiędzy naszymi krajami, jak i w zwiększeniu możliwości eksportu i importu przez Port w Kłajpedzie pomiędzy Ukrainą a Skandynawią. Konsekwentnie wspieramy Ukrainę w jej wysiłkach na rzecz opracowania alternatywnych rozwiązań logistycznych i zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw obu krajów w regionie – mówi Egidijus Lazauskas, dyrektor generalny Grupy LTG.
Porozumienie podpisali w Wilnie Jewhen Liashchenko, dyrektor generalny i prezes zarządu Kolei Ukraińskich oraz Wiaczesław Jeromin, członek zarządu spółki, a także E. Lazauskas, dyrektor generalny Grupy LTG i Eglė Šimė, dyrektorka generalna LTG Cargo, spółki Grupy zajmującej się transportem towarowym. Firmy zgodziły się także przeprowadzić analizę potencjału rynkowego, przygotować niezbędne rozwiązania technologiczne i operacyjne oraz opracować konkretny plan działań zapewniający pomyślną realizację projektu.
To nie pierwsze porozumienie pomiędzy kolejami litewskimi i ukraińskimi, którego celem jest pomoc Ukrainie w integracji z europejską siecią kolejową. W ubiegłym roku Grupa LTG i Koleje Ukraińskie podpisały w Monachium porozumienie o współpracy przy realizacji programu LTG FREE Rail, którego celem jest stworzenie modelu funkcjonowania kolei opartego na unijnych standardach i najlepszych praktykach kolejowych oraz zharmonizowanego ze specyfiką kolei szerokotorowej ( UE+). Oczekuje się, że projekt ten umożliwi pełną integrację z Europą – powiązania biznesowe, technologie i IT – oraz otworzy większe możliwości dla przedsiębiorstw, mieszkańców i zachodniego przemysłu kolejowego korzystającego z usług kolejowych.
Rozwój transgranicznych połączeń multimodalnych między Polską, a Ukrainą i krajami bałtyckimi będzie jednym z tematów Kongresu INTERMODAL IN POLAND 2024, którego Partnerem Srebrnym jest LTG Cargo Polska. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajda Państwo na stronie: https://intermodalinpoland.eu/