Na Nowy Jedwabny Szlak wyjechało ponad 10 tys. pociągów od początku roku
Od początku roku do końca sierpnia na kolejowy Nowy Jedwabny Szlak wyprawiono ponad 10 tys. pociągów z Chin do Europy. Jest to wzrost blisko o jedną trzecią w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r.

Jak poinformowały Państwowe Koleje Chińskie, poziom 10 tys. pociągów osiągnięto w tym roku dwa miesiące wcześniej niż rok temu. Przez pierwsze osiem miesięcy 2021 r. wysłano drogą kolejową z Chin do Europy 964 tys. TEU. Stanowi to wzrost o 40% rok do roku.
Chińskie Koleje Państwowe zapewniają, że starają się wprowadzać usprawnienia w funkcjonowaniu operacji kolejowych na NJS, na którym z powodu dużego wzrostu popytu na przewozy połączonego z ograniczoną przepustowością szlaku, pojawiło się zjawisko kongestii. Jednym ze sposobów jest wytaczanie alternatywnych tras dla przewozu ładunków omijających najbardziej zatłoczone terminale i kolejowe przejścia graniczne. Obecnie wykorzystywane są 73 trasy docierające do 170 miast w 23 państwach europejskich.
Transport w czasie pandemii
Podczas pandemii covid-19 Nowy Jedwabny Szlak zapewnił nieprzerwane dostawy ładunków w tym produktów medycznych niezbędnych do walki z pandemią. Jednak w związku z pojawieniem się w Chinach wariantu delta koronawirusa i wprowadzeniem polityki „zero tolerancji dla pandemii” w ostatnich tygodniach pojawiły problemy na NJS. Część załóg chińskich terminali intermodalnych została poddana kwarantannie co ograniczyło możliwości przeładunkowe. Z tego powodu narosły dodatkowe opóźnienia pociągów, które nałożyły się na wcześniejsze problemy kongestii.
Czytaj też: Rosną opóźnienia na Nowym Jedwabnym Szlaku
Od maja 2020 każdego miesiąca wyprawianych jest ponad 1000 pociągów z Chin do Europy. Natomiast od maja br. liczba ta osiągnęła poziom 1300 składów miesięcznie. Wzrost liczby uruchamianych pociągów na NJS możliwy jest dzięki rozbudowie terminali na granicy chińsko — kazachskiej. W czerwcu rozpoczął przeładunki nowy terminal w Dostyk.
O przyszłości kolejowych przejść granicznych będziemy dyskutować podczas konferencji „Kolejowe przejścia graniczne – klucz do eksportu i tranzytu”. Oprócz rozmów z ekspertami i przedstawicielami branży możliwy będzie udział w wizycie studyjnej na terminalach przeładunkowych. Konferencja odbędzie się 20 — 22 października w Janowie Podlaskim / Małaszewiczach. Organizatorami wydarzenia są redakcja IntermodalNews.pl oraz Fundacja ProKolej.
Zapisy na wydarzenie i dodatkowe informacje:
mail: malaszewicze@kolej365.pl