HHLA bierze udział w niemieckich programach wodorowych
Niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań przyznało fundusze na trzy duże projekty związane z produkcją zielonego wodoru. Jednym z beneficjentów programu jest spółka Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA).

Niemieckie ministerstwo przeznaczyło 700 mln euro na rozwój instalacji do produkcji wodoru z wykorzystaniem energetyki odnawialnej. Projekt H2Giga dotyczy rozwoju technologii elektrolizerów dużej skali. Koordynatorem projektu jest Thyssenkrupp. Projekt H2Mare dotyczy rozwoju systemów produkcji wodoru na morskich farmach wiatrowych. Z kolei program TransHyDE obejmuje opracowanie metod transportowania zielonego wodoru. W projekcie tym uczestniczy spółka HHLA.
— Ważną kwestią w rozwoju technologii wodorowej jest powszechna dostępność tego źródła energii. HHLA również poszukuje najlepszych odpowiedzi na to pytanie, dlatego jesteśmy zaangażowani w kluczowy projekt TransHyDE — wyjaśnia dr Georg Böttner, który jest odpowiedzialny za projekt wodorowy HHLA.
Wodór rzadko kiedy wykorzystywany jest w miejscu, w którym jest produkowany. Z tego powodu konieczne jest holistyczne podejście obejmujący produkcję jak i całą logistykę transportu i przechowywania surowca. HHLA chce osiągnąć neutralność klimatyczną w 2040 r. Jednym z elementów strategii spółki jest wykorzystanie paliwa wodorowego. Firma pracuje nad stworzeniem technologii do przechowywania i transportowania tego gazu.
Czytaj też: METRANS realizuje bezemisyjne przewozy kontenerowe
Morskie fabryki wodoru
Z kolei w ramach projektu H2Mare planowana jest budowa farm wiatrowych z elektrolizerami na niemieckim wybrzeżu Morza Północnego w 2026 r. Rząd Niemiec planuje wydać 20 — 30 mld euro na rozwój gospodarki opartej na zielonym wodorze do 2030 r. Niemcy chcą mieć na początku przyszłej dekady zainstalowane elektrolizery do produkcji wodoru o łącznej mocy 5GW. Rząd Niemiec powołał także fundację H2Global, której celem jest przyspieszenie importu zielonego wodoru z krajów, które mają duże możliwości produkcji tego gazu. Fundacja będzie wspierać instalację systemów do produkcji wodorów z wykorzystaniem energii odnawialnej. Do fundacji przystąpiło szereg niemieckich przedsiębiorstw w tym spółka HHLA.
— Dzięki naszym działaniom, chcemy przyczynić się do przekształcenia Portu Hamburg w hub dla dystrybucji wodoru — zapowiedziała Angela Titzrath, przewodnicząca rady zarządzającej grupy HHLA.
Wg planów Komisji Europejskiej UE powinna mieć zdolność do produkcji miliona ton zielonego wodoru w 2024 r. i 10 mln ton w 2030 r.
Czytaj też: Napęd wodorowy w taborze kolejowym – konieczne wsparcie UE