Terminal w Ropczycach uzupełni sieć połączeń PCC Intermodal
Planowany terminal PCC Intermodal w Ropczycach to odpowiedź na dynamiczny rozwój regionu Podkarpacia, który powoduje wzrost zapotrzebowania na ekologiczny transport ładunków. Budowa obiektu zapowiadana jest na lata 2023-2024.

PCC Intermodal ogłosiło na początku roku przetarg na opracowanie projektu budowlanego terminalu i przebudowy bocznicy kolejowej Zakładów Magnezytowych Ropczyce. Nowy terminal mógłby powstać przy linii kolejowej E 30 między Dębicą a Rzeszowem. Linia ta ma dobre perspektywy dla przewozów dla klientów z regionu jak i na międzynarodowych połączeniach z Ukrainą. Dla operatora logistycznego obiekt w tym regionie pozwoli rozszerzyć siatkę połączeń we wschodniej Polsce.
— Ogłoszony został przetarg na projekt budowlany terminalu w Ropczycach, który zgodnie z założeniami powinien uzupełni sieć połączeń intermodalnych PCC Intermodal oraz zapewnić sprawną obsługę ładunków skonteneryzowanych w rejonie południowo-wschodniej Polski. Rejon Podkarpacia dynamicznie się rozwija, a to wymaga zapewnienia nowoczesnych i pro-ekologicznych rozwiązań logistycznych — wyjaśnia Monika Konsor-Fąferek , dyrektor ds. marketingu i rozwoju PCC Intermodal.
Nowoczesny obiekt
Zgodnie z specyfikacją, w Ropczycach powstać ma obiekt posiadający 7 torów bocznicowych, plac kontenerowy, 26 miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych, układ torów podsuwnicowych dla 3 suwnic, place składowe dla kontenerów pełnych i pustych, układ wjazdowy z co najmniej 2 pasami wjazdowymi i 2 pasami wyjazdowymi, budynek hali napraw i serwisu dla taboru kolejowego oraz urządzeń terminalowych, stanowisko naprawy kontenerów, samochodów i naczep, miejsce do składowania tankkontenerów oraz bramownicę CCTV do oceny stanu technicznego kontenerów i wagonów.
PCC Intermodal zakładamy, że projekt budowlany wraz z pozwoleniem na budowę spółka powinna uzyskać na początku 2022 roku, natomiast realizacja przedsięwzięcia zaplanowana jest na lata 2023-24. Jednym z klientów będą Zakłady Magnezytowe Ropczyce, ale terminal będzie otwarty na wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące działalność w regionie.
— Jesteśmy przekonani, że z usług terminala w Ropczycach będą korzystały nie tylko zlokalizowane tuż obok Zakłady Magnezytowe, ale także wielu innych przedsiębiorców z rejonu Podkarpacia. Do czasu uruchomienia nowoczesnego terminalu w Ropczycach obsługę kontenerów w rejonie południowo-wschodniej Polski prowadzimy przy wykorzystaniu możliwości operacyjnych depotu w Kolbuszowej — zapowiada Monika Konsor-Fąferek.
Poza obiektem w Ropczycach PCC Intermodal planuje też dużą inwestycję na Pomorzu – ICY Tczew oraz rozbudowę terminalu w Brzegu Dolnym.