Rada Nadzorcza Kolei Niemieckich zatwierdziła sprzedaż DB Schenker
Rada Nadzorcza Kolei Niemieckich zgodziła się na sprzedaż DB Schenker grupie DSV. Ostateczna cena transakcji wyniesie 14,8 mln euro wliczają w to odsetki, które zostaną naliczone do momentu sfinalizowania umowy sprzedaży.
W środę 2 października, zgodnie z oczekiwaniami zatwierdzona została największa transakcja w branży logistycznej XXI wieku. W ostatnich dniach przeciwko wyborowi duńskiej firmy logistycznej jako inwestora dla DB Schenker protestował związek zawodowy EVG, który obawia się, że po przejęciu niemieckiej firmy nastąpią zwolnienia grupowe. Związki zawodowe mają 10 miejsc w 20-osobowej radzie nadzorczej, lecz nie wszystkie organizacje pracownicze podzielały obawy EVG, który ma dwóch członków w radzie.
Sprzedaż DB Schenker zaakceptował związek zawodowy maszynistów GDL, zdaniem którego transakcja przyniesie korzyści zarówno dla DB, które zyskają pilnie potrzebną gotówkę na spłatę długów i dla DB Schenker, dla którego jest to szansa na inwestycje i rozwój.
— Spółka Schenker zyskałaby możliwość dokonania od dawna oczekiwanych inwestycji i pilnie potrzebnych inwestycji, aby w przypadku właściwego wyboru nowego właściciela zachować trwałą konkurencyjność na rynku. Niestety, w ostatnich latach DB zredukował swoją spółkę zależną zajmującą się logistyką do roli dojnej krowy i najważniejszego dostawcy zysków — napisano w komunikacie GDL.
Restrukturyzacja DB
Decyzję rady z zadowoleniem przyjął zarząd DB. — Postawiliśmy sobie jasne cele, aby strukturalnie zmodernizować Deutsche Bahn w obszarach infrastruktury, operacji i rentowności oraz skupić się na podstawowej działalności. Dochód ze sprzedaży znacznie zmniejszy zadłużenie DB, a tym samym wniesie istotny wkład w stabilność finansową Grupy DB. Jednocześnie DB Schenker zyska silnego strategicznego właściciela w DSV — skomentował Richard Lutz, prezes Deutsche Bahn.
Czytaj też: Koleje Niemieckie mogą zwolnić 30 tys. osób w ciągu 5 lat
Umowa sprzedaży DB Schenker musi jeszcze zostać zatwierdzona przez organy kontroli rynku. Finalizacja transakcji nastąpić ma w 2025 r. Podmiot, który powstanie z połączenia DSV i DB Schenker będzie największą spółką logistyczną na świecie. W ubr. przychody DSV wyniosły 20,2 mld euro a DB Schenker 19,1 mld euro. Obydwie spółki zatrudniają łącznie 147 tys. osób. DSV zapewnia, że po przejęciu DB Schenker część centralnych komórek organizacyjnych grupy pozostanie w Niemczech.