Koleje Niemieckie są zobligowane do sprzedaży DB Schenker spółce DSV
Koleje Niemieckie są zobowiązane do sprzedaży spółki DB Schenker firmie DSV, która złożyła najkorzystniejsza ofertę w licytacji. Zarząd DB wydał oświadczenie, w którym odpowiedział na głosy krytykujące wybór inwestora dla swojej logistycznej spółki-córki.
Zarząd Kolei Niemieckich podpisał umowę sprzedaży spółki DB Schenker duńskiemu koncernowi DSV za 14,3 mld euro. W środę 2 października zaplanowane jest posiedzenie rady nadzorczej DB, podczas którego odbędzie się głosowanie ws. zatwierdzenia tej umowy.
Czytaj więcej: DSV kupi DB Schenker za 14,3 mld euro
Po ogłoszeniu tej decyzji fundusz CVC Capital Partners, który był drugą firmą rozpatrywaną jako potencjalny nabywca DB Schenker w liście otwartym do władz Kolei Niemieckich zaapelował o ponowne rozpatrzenie ofert. Wg informacji agencji dpa, wybór oferty DSV skrytykowały też związki zawodowe, które obawiają, się że po przejęciu DB Schenker, nowy właściciel przeprowadzi zwolnienia grupowe. W odpowiedzi na te głosy zarząd DB wydał oświadczenie, w którym broni swojej decyzji.
— Jak każdy odpowiedzialny właściciel, DB sprzedaje swoją logistyczną spółkę zależną DB Schenker pod koniec jasno zorganizowanego procesu sprzedaży podmiotowi, który złożył najwyższą i najbardziej atrakcyjną ofertę, czyli DSV. My też jesteśmy do tego zobowiązani, w przeciwnym razie byłaby to pomoc nielegalna — napisano w komunikacie wysłanym 30 września.
Najlepsza oferta
Zarząd DB wskazuje, że DSV złożyło najwyższą ofertę w momencie składania ofert wiążących, co miało miejsce 22 sierpnia 2024 r. Następnie DSV podwyższyło cenę ofertową w dopuszczalny sposób po dniu 22 sierpnia 2024 r. Zarząd DB zgodnie z obowiązującym prawem zobowiązany jest do wyboru najkorzystniejszej oferty.
— DB przeprowadziła procedurę przetargową, która jest niedyskryminująca dla wszystkich uczestników, zgodnie z prawem UE. Ocena wiążących ofert zaowocowała jednoznacznym rankingiem. Z tego powodu DB mógł sprzedać jedynie DSV swoją spółkę zależną zajmującą się logistyką DB Schenker. Na podstawie złożonej oferty sprzedaż spółce CVC byłaby jednak niezgodna z prawem — napisano w komunikacie.
Po zatwierdzeniu umowy przez radę nadzorczą DB będzie musiało uzyskać zgody organów kontrolnych na sprzedaż DB Schenker. Finalizacja transakcji nastąpić ma w 2025 r. a następnie przez okres dwóch lat DSV zobligowane będzie do utrzymania zobowiązań społecznych w tym ochrony miejsc pracy. Sprzedaż DB Schenker będzie największą transakcją w branży logistycznej w XXI wieku. Po jej zakończeniu podmiot powstały z połączenia DSV i DB Schenker będzie największą grupą logistyczną na świecie zatrudniającą 147 tys osób w 90 krajach.