PGE i Ørsted będą korzystać z terminala instalacyjnego w Gdańsku
Spółki PGE i Ørsted będą dzierżawcami terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych, który powstaje na terminalu Baltic Hub w Porcie Gdańsk. 16 września zawarły w tej sprawie umowę ze spółką Instrana.
Dzierżawa rozpocznie się w czwartym kw. 2026 r. kiedy terminal T5 ma zostać oddany do użytku. Umowa obejmuje całą powierzchnię nowego terminala, która wynosić będzie 21,3 ha z czego połowa obejmuje obszary o podwyższonej nośności. Stronami umowy są Instrana, spółka celowa powołana przez Polski Fundusz Rozwoju i Baltic Hub do realizacji projektu budowy terminala oraz spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 należąca do PGE i Ørsted.
Jak poinformowano w komunikacie, inwestorzy którzy będą budować farmę wiatrową Baltica, mają już zakontraktowane wszystkie niezbędne komponenty do realizacji tego projektu. Dzierżawa terminala T5 zapewni im przestrzeń portową niezbędną do transportu elementów farm wiatrowych na plac budowy. Istotne znaczenie ma fakt, że będzie to terminal głębokowodny, dostosowany do przyjęcia statków o zanurzeniu 15 m.
Nowoczesny terminal
— Gdański terminal zaprojektowany został zgodnie z najnowszymi branżowymi standardami i z uwzględnieniem trendów rozwoju technologicznego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki temu powstanie jeden z najważniejszych oraz najnowocześniejszych tego typu obiektów na Bałtyku. Port w Gdańsku to także wielka szansa dla rozwoju krajowego łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej w basenie Morza Bałtyckiego – powiedział Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej cytowany w komunikacie.
Terminal T5 powstanie na nowym pirsie, który będzie przedłużeniem istniejącego terminala Baltic Hub. Obiekt będzie dysponować nabrzeżami cumowniczymi o długości 451 m i 349 m, rampą ro-ro, przestrzenią do wstępnego montażu elementów farm wiatrowych, powierzchniami składowymi i urządzeniami przeładunkowymi. Inwestycja ta kosztować będzie 1,178 mld zł, z czego 900 mln pokryje dofinansowanie z Krajowego Programu Odbudowy a resztę pokryją środki Polskiego Funduszu Rozwoju.
Czytaj też: MI wydało zgodę na dzierżawę terenu pod terminal instalacyjny offshore w Gdańsku