MI wydało zgodę na dzierżawę terenu pod terminal instalacyjny offshore w Gdańsku
Ministerstwo Infrastruktury wydało zgodę na dzierżawę terenu, na którym powstanie terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych w Porcie Gdańsk. Okres dzierżawy wynosi 30 lat.
— Dzisiaj podjęliśmy decyzję o wyrażeniu zgody na dzierżawę terenu przeznaczonego na prowadzenie terminala spółce Istrana. Dzierżawa jest na okres 30 lat. Terminal będzie wykorzystywany do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych na Bałtyku — poinformował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na portalu X.
Decyzja podjęta 28 sierpnia br. to kolejny krok do realizacji jednego z najważniejszych projektów w polskiej logistyce i energetyce. W czerwcu rozstrzygnięto przetarg na zalądowienie obszaru morskiego w granicach administrowanych przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, który wygrała Instrana — spółka celowa Baltic Hub oraz Polskiego Funduszu Rozwoju powołana do realizacji inwestycji. W lipcu br. Komisja Europejska udzieliła zgody na przeznaczenie 900 mln zł z Krajowego Programu Odbudowy na dofinansowanie budowy terminala. Łącznie inwestycja ta będzie kosztować 1,178 mld zł i zostanie sfinansowana z KPO oraz środków Polskiego Funduszu Rozwoju.
Terminal T5 powstanie na przedłużeniu istniejącego pirsu, na którym zlokalizowany jest terminal kontenerowy T1 Baltic Hub. Terminal instalacyjny będzie mieć powierzchnię 21 ha i będzie dysponować nabrzeżami cumowniczymi o długości 451 m i 349 m, rampą ro-ro, przestrzenią do wstępnego montażu elementów farm wiatrowych, powierzchniami składowymi i urządzeniami przeładunkowymi. Prace budowlane mają ruszyć jeszcze latem br. Terminal zostanie oddany do użytkowania w czerwcu 2026 r. Szacuje się że do 2030 r. morskie farmy wiatrowe w polskiej strefie na Bałtyku będą wytwarzać energię pozwalającą zasilać 8 mln gospodarstw domowych.
Czytaj też: W drugiej połowie roku na Baltic Hub ruszy budowa terminala instalacyjnego