Strajk dokerów sparaliżował ruch kontenerów w Porcie Hamburg
Port Hamburg czasowo wstrzymał przyjmowanie pociągów towarowych po 24-godzinnym strajku ostrzegawczym, który zakończył się w czwartek 5 września br. W efekcie pogorszyły się utrzymujące od tygodni zakłócenia w ruchu towarowym na niemieckiej sieci kolejowej.
Strajk ostrzegawczy w największym porcie Niemiec zorganizował związek zawodowy Ver.di, który negocjuje zbiorowy układ pracy ze stowarzyszeniem operatorów terminali ZDS. Równolegle odbyła się manifestacja w centrum Hamburga. Tłem strajku jest planowana sprzedaż 49% udziałów spółki HHLA, największego operatora terminali w Hamburgu grupie MSC. Związkowcy chcą przed planowaną transakcją zawrzeć układ zbiorowy aby zabezpieczyć miejsca pracy. Obawy budzi m.in. zapowiadana automatyzacja pracy terminala Burchardkai.
Zakłócenia w łańcuchach logistycznych
W związku z strajkiem dokerów oraz nałożeniem się innych problemów takich jak kongestia w porcie i zatory na liniach kolejowych spowodowane przez prace remontowe, Port Hamburg wstrzymał w czwartek na 24 godziny przyjmowanie pociągów towarowych. Opóźnienia w terminalach w Hamburgu wynoszą obecnie ponad 24 godziny.
Problemy w porcie i zatory na infrastrukturze kolejowe negatywnie odbijają się na przewoźnikach kolejowych i powodują wzrost kosztów transportu. — Przykro nam, że przekazujemy Wam takie wieści wielokrotnie. Jednak mamy również do czynienia z sytuacją dotkniętą strajkami, opóźnieniami terminali, niedoskonałościami różnych infrastruktur i tym podobnymi. Czujemy, że osiągnęliśmy stan, w którym będziemy musieli istnieć w nadchodzących miesiącach, głównie dlatego, że główne linie kolejowe nie są przygotowane na takie wahania ruchu. Niestety okoliczności te mają ogromny wpływ na koszty transportu, których nie będziemy już w stanie w przyszłości zaabsorbować — napisano w komunikacie spółki Metrans.
W ostatnich tygodniach protesty pracowników portów morskich spowodowały zakłócenia w transporcie towarowym w różnych częściach świata. Strajkowali dokerzy m.in. w Indiach, Australii i USA.