GEODIS uruchomił nowe połączenie intermodalne Barcelona – Łódź
GEODIS, wiodący operator intermodalny, rozszerzył swoje usługi kolejowego transportu towarowego o kolejne stałe połączenie rozkładowe. Od 11 czerwca zaczął działać pociąg towarowy relacji Łódź – Barcelona, co stanowi pierwsze bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy obydwoma krajami.

Na inauguracyjną wyprawę towary klientów w 44 kontenerach i/lub nadwoziach wymiennych, każdy o ładowności 26 ton, wyruszają z terminalu towarowego w Łodzi, by już po trzech dniach dotrzeć do Barcelony, skąd będzie realizowana dystrybucja „ostatniej mili”. Jeszcze tego samego dnia pociąg wraca do Polski z towarami importowanymi z Hiszpanii. Kolejne pociągi również mogą pomieścić 44 jednostki, zastępując tę samą liczbę ciężarówek na drogach. Usługa ta jest kolejnym przykładem zdolności GEODIS do wyjścia poza czystą ofertę intermodalną i zapewnienia prawdziwie multimodalnej opcji, która płynnie łączy transport drogowy z kolejowym, umożliwiając bezpieczny przepływ towarów i większą elastyczność w zarządzaniu szczytami popytu.
Bezpieczny transport większej ilości towarów przy mniejszym zużyciu energii.
Dostarczanie towarów koleją powoduje emisję pięciokrotnie mniej CO2 niż pokonywanie tej samej odległości samochodem i 12 razy mniej niż porównywalny transport lotniczy. Połączenie kolejowe umożliwia dostawę aż 1000 ton towarów z różnych branż. Trasa kolejowa pomiędzy Łodzią a Barceloną, choć dłuższa od podróży drogowej o prawie 160 km, pozwala na redukcję emisji CO2e aż o -79%. Ponadto zużycie energii jest o około 57% niższe.
Dynamiczny rozwój usług transportu kolejowego
W pierwszym etapie realizacji projektu rozkład jazdy przewiduje jeden pociąg tygodniowo wyjeżdżający z Łodzi w każdy wtorek. W drugą stronę pociąg będzie odjeżdżał z Barcelony w piątki. Ten nowy multimodalny pociąg blokowy stanowi uzupełnienie istniejącej sieci tras multimodalnych GEODIS, która obsługuje prawie 120 pociągów tygodniowo w całej Europie.
– Uruchomienie nowego połączenia kolejowego Łódź – Barcelona zapewnia klientom wiele korzyści, ponieważ umożliwi punktualny przewóz przesyłek, przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu emisji CO2. GEODIS jest jednym z wiodących operatorów intermodalnych i jesteśmy dumni, że możemy kontynuować ten kierunek, rozwijając to rozwiązanie drogowo-kolejowe w Europie, umożliwiając naszym klientom korzystanie z jeszcze większej liczby rozwiązań i opcjonalnych tras. Mamy wielkie ambicje związane z tą nową linią, as w najbliższej przyszłości planujemy zwiększyć częstotliwość do dwóch pociągów tygodniowo – powiedział Marc Vollet, dyrektor ds. operacyjnych w Europejskiej Sieci Drogowej GEODIS.
Czytaj też: SPEDCONT rozbudowuje możliwości terminalu w Łodzi-Olechowie