Zintegrowane zarządzanie bocznicami i terminalami intermodalnymi – przyszłość logistyki
Terminale intermodalne są kluczowym ogniwem zrównoważonych łańcuchów dostaw, które decydują o tym ile ładunków można przewieźć koleją. Efektywne zarządzanie terminalami i bocznicami wpływa na terminowość i bezpieczeństwo dostaw oraz obniża koszty operacyjne w logistyce. W odpowiedzi na te potrzeby, nowoczesne technologie wkraczają do sektora transportu kolejowego, oferując kompleksowe rozwiązania, które nie tylko usprawniają działanie infrastruktury, ale również przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa i redukcji kosztów operacyjnych. Polska firma Petrosoft.pl opracowała system RailSoft, który zrewolucjonizował zarządzanie pracą terminali i bocznic kolejowych zarówno krajowych jak i zagranicznych operatorów.

Terminal Przeładunkowy: Serce intermodalności
Terminal przeładunkowy jest nie tylko miejscem, gdzie łączą się różne gałęzie transportu, ale też organizuje i optymalizuje ruch kontenerów i innych jednostek transportowych. Zarządzanie rejestracją kontenerów, ich przeładunkiem, a także rejestrowanie dostaw i wydań kontenerów to skomplikowane procesy, które dzięki nowoczesnym technologiom stają się znacznie prostsze. Możliwość generowania poleceń przeładunkowych, zarządzanie zadaniami dla operatorów oraz wykorzystanie aplikacji mobilnych do realizacji prac, to tylko niektóre z funkcji, które znacznie podnoszą efektywność pracy terminali.
Integracja bocznicy z terminalami przeładunkowymi: Krok w stronę automatyzacji
Najważniejszą częścią terminala intermodalnego, decydującą o jego możliwościach przeładunkowych jest bocznica kolejowa. Z tego powodu istotnym elementem efektywnego zarządzania terminalem są moduły – bocznice, które dzięki zaawansowanej automatyce pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału danego odcinka kolejowego. Dzięki systemom mikroprocesorowym zarządzanie ruchem kolejowym jest scentralizowane, co oznacza, że wszystkie operacje – od semaforów, poprzez rozjazdy, aż po wagi – są sterowane z jednego miejsca. To z kolei umożliwia dyspozytorowi bocznicy podgląd na bieżącą sytuację oraz efektywne reagowanie na wszelkie zmiany.
Równie ważnym aspektem jest zarządzanie manewrami, które teraz może być realizowane zdalnie, poprzez urządzenia mobilne, a automatyczne aktualizacje zajętości torów w połączeniu z wizualizacją bocznicy zapewniają doskonałą orientację w przestrzeni i zasobach.
Moduł Bocznicowy: Nowa jakość zarządzania infrastrukturą kolejową
Moduł bocznicowy to nie tylko ułatwienie pracy dyspozytorów. Jest to także narzędzie, które pozwala na precyzyjne planowanie konserwacji, remontów oraz inspekcji infrastruktury kolejowej. Przejrzysty interfejs oraz ergonomiczny pulpit do zarządzania informacją, zapewniają szybką identyfikację i reagowanie na ewentualne usterki oraz planowanie napraw z wykorzystaniem zdefiniowanej dokumentacji. Zalety takich rozwiązań doceniły niedawno Koleje Litewskie. LTG Infra, zarządca infrastruktury kolejowej na Litwie zdecydował się na wdrożenie systemu RailSoft do zarządzania pracą ponad 120 bocznic w tym kraju.
Więcej informacji: Petrosoft wdroży system RailSoft do cyfryzacji bocznic kolejowych na Litwie
Kartoteka Pracowników: Ludzki wymiar logistyki
Nie można zapominać o ludzkim aspekcie zarządzania. Nowoczesna kartoteka pracowników pozwala na efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi, przyporządkowanie pracowników do odpowiednich zespołów oraz nadzór nad ich uprawnieniami. To z kolei przekłada się na poprawę bezpieczeństwa i zwiększenie wydajności pracy.
Podsumowanie
Zarządzanie bocznicą kolejową i terminalami intermodalnymi w dobie cyfryzacji staje się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Moduły bocznicowe oraz terminalowe, zaprojektowane z myślą o potrzebach nowoczesnej logistyki, nie tylko wpływają na płynność przepływu towarów, ale również na przyszłość sektora kolejowego – czyniąc go bardziej zintegrowanym, efektywnym i gotowym na wyzwania XXI wieku.
Więcej informacji o systemach PetroSoft znajdą Państwo na stronie: https://petrosoft.pl/
Karolina Ząbek, Dyrektor Sprzedaży, EMEA kzabek@petrosoft.pl