Forum CUPT: inspirująca konferencja we Wrocławiu
Na dwa dni Wrocław z Forum CUPT „Fundusze UE – szansa na zmniejszenie wykluczenia transportowego w Polsce” stało się nie tylko miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także inspirującym spotkaniem, pobudzającym do działania i angażowania się w tworzenie rozwiązań sprzyjających niwelowaniu zjawiska wykluczenia komunikacyjnego i budowania bardziej zrównoważonej przyszłości transportu w Polsce.

Wydarzenie, które odbyło się w dniach 21-22 czerwca we Wrocławiu, było już 3. edycją Forum CUPT, poświęconą szerokiej materii Funduszy Europejskich w Polsce, ale nadal w obrębie transportu. Tym razem konferencja była prawdziwą ucztą dla entuzjastów transportu i osób zaangażowanych w walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w Polsce. Skupiliśmy się na szansach, które dają Funduszy UE w zakresie zmniejszenia tego problemu.
Oficjalne otwarcie Forum CUPT
Pierwszego dnia pełnych entuzjazmu i gotowych do wymiany wiedzy licznie przybyłych uczestników z całej Polski podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia powitała Joanna Lech, Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych, oraz Pola Kufel, Rzecznik Prasowa w Przedstawicielstwie Regionalnym Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Ich przemówienia wprowadziły inspirującą atmosferę i, niewątpliwie, jeszcze bardziej podkreśliły rolę Funduszy UE w rozwoju transportu w Polsce.
Pierwsza sesja poświęcona różnym aspektom wykluczenia transportowego przyniosła niezwykle interesujące prezentacje. Czytaj: Fundusze unijne zmniejszają wykluczenie transportowe w Polsce
Po tej interesującej dyskusji przyszedł czas na dynamiczne i interaktywne World Café, podczas którego eksperci i moderatorzy prowadzili rozmowy na temat sposobów niwelowania wykluczenia transportowego. Przy czerwonym i niebieskim stolikach burzliwie dyskutowano na temat samochodów jako konieczności oraz zagadnień związanych z PKS-ami. To była doskonała okazja do wymiany pomysłów i doświadczeń między uczestnikami.
Następnie odbyła się sesja, która przybliżyła inspiracje i dobre praktyki z innych krajów. Kosmas Anagnostopoulos, Azarel Chamorro, Peter Jančovič i Vadym Haliuk podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując rozwiązania w dziedzinie transportu i walki z wykluczeniem.
Drugi dzień z Funduszami UE
Drugi dzień rozpoczął się energicznym otwarciem, a sesja czwarta całkowicie skupiła się roli Funduszy UE w walce z wykluczeniem.
Krzysztof Jaworski, Zastępca Dyrektora Departamentu Projektów Kolejowych w Centrum Unijnych Projektów Transportowych, przedstawił plany i wyzwania związane z nową perspektywą finansową UE na lata 2021-2027, która, niewątpliwie, nabiera obrotów.
Następnie odbył się panel dyskusyjny dotyczący wpływu Funduszy UE na transport publiczny w małych ojczyznach, który zgromadził ekspertów i przedstawicieli instytucji związanych z tym obszarem. To była doskonała okazja do wymiany poglądów.
Z wizytą studyjną we Wrocławiu
Po zakończeniu oficjalnej i „zadaszonej” części programu, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wizytach studyjnych – miejskiej i kolejowej. Pierwsza wizyta studyjna zawędrowała do zajezdni tramwajowej MPK Wrocław. Z kolei drugą poświęciliśmy transportowi szynowemu na dworcu kolejowym Wrocław Główny.