Koleje Litewskie i Ukraińskie zacieśnią współpracę w celu zwiększenia wymiany handlowej
Koleje Ukraińskie(UZ) włączą się do zainicjowanego przez Koleje Litewskie (LTG) modelu operacyjnego FREE Rail, którego celem jest zwiększenie przepustowości i interoperacyjności szlaków kolejowych łączących kraje bałtyckie z kolejami o standardzie europejskim. UZ zawarły też porozumienie z polską firmą Laude Smart Intermodal.
Memorandum porozumienia zawarte zostało podczas targów Transport Logistic w Monchium. Współpraca narodowych kolei Ukrainy i Litwy oraz polskiego operatora logistycznego ma na celu zwiększenie wymiany handlowej między wschodnimi sąsiadami Polski z pominięciem terytorium Białorusi i Rosji. Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji i zablokowaniu portów nad Morzem Czarnym Ukraina szuka alternatywnych dróg dla handlu zagranicznego, w tym dotychczas niewykorzystywanych jak szlak kolejowy z Litwy przez Polskę, który wymaga dwukrotnej miany rozstawu szyn.
Przed wybuchem wojny transport między Litwą a Ukrainą realizowany był przez Białoruś po liniach kolejowych o rozstawie 1520 mm. W związku z wsparciem przez reżim w Mińsku agresji Rosji, Ukraina zamknęła granicę z Białorusią.
Ujednolicenie standardów
Model operacyjny FREE Rail ułatwi przewozy towarów między Krajami Bałtyckimi, Ukrainą a krajami z siecią kolejową o rozstawie 1435 mm dzięki ujednoliceniu nrom technicznych, systemów informatycznych, regulaminów i certyfikacji dla szerokotorowych linii kolejowych. Model ten umożliwi wprowadzenie kolejowych standardów i procedur obowiązujących w UE na szerokotorowej sieci w Ukrainie i Litwie. LTG planuje pełną integrację z zachdonnioeuropejską siecią kolejową do 2030 r. — Ten długofalowy program zapewni pełną integrację regionu z Europą i rozwiąże różnorodne problemy – od kwestii prawnych i standardów zrównoważonego rozwoju biznesu po kompatybilność techniczną czy odpowiednie rozwiązania informatyczne — skomentował Egidijus Lazauskas, prezes Kolei Litewskich LTG.
Koleje Ukraińskie zawarły również porozumienie z Laude Smart Intermodal. Dzięki współpracy z polskim operatorem realizowany będzie przewóz naczep, a także transport ładunków masowych między Litwą a Ukrainą. Porozumienie obejmuje również optymalizację wykorzystania taboru i cyfryzację usług.
Czytaj też: Przywrócono ruch na linii kolejowej z Ukrainy przez Mołdawię do Rumunii