Przywrócono ruch na linii kolejowej z Ukrainy przez Mołdawię do Rumunii
Ukraina i Mołdawia przywróciły ruch na niedawno zrewitalizowanej linii kolejowej Berezyne-Basarabiaska, która była nie czynna przez 23 lata. Ponowne otwarcie tego szlaku pozwoli zwiększyć wolumen przewozów między Ukrainą a Rumunią.
Otwarty pod koniec marca odcinek linii kolejowej umożliwi przewozy towarów z Odessy w kierunku portów śródlądowych nad Dunajem. Wykorzystanie żeglugi na największej rzece Europy pozwoli znacznie zwiększyć wolumen towarów transportowanych między Ukrainą a Unią Europejską.
— To najkrótsza droga do portów Reni, Galati, Giurgiulesti, dzięki której Koleje Ukraińskie będą mogły zwiększyć wolumen przewozów eksportowych i tranzytowych. Według naszych obliczeń linia pozwoli na przewóz dodatkowych od 4 do 10 mln ton ładunków rocznie. Zapraszamy przedsiębiorców do aktywnego korzystania z nowej alternatywnej trasy — powiedział Vyacheslav Yeromin, członek rady nadzorczej Kolei Ukraińskich.
Mniejsze koszty transportu
Dzięki tej inwestycji czas przewozu towarów z Ukrainy do Rumunii oraz do portu Reni skróci się o 4-6 dni natomiast koszt przewozu spadnie o 10-25 dol. za 1 tonę ładunku. Oszczędnośc kosztu importu produktów naftowych z portów nad Dunajem do Ukrainy dzięki wykorzystaniu nowej trasy wyniesie 18-44 dol. na tonę — poinformowały Koleje Ukraińskie.
W związku z blokadą Morza Czarnego i koniecznością przekierowania obsługi handlu zagranicznego Ukraina na porty rumuńskie i polskie wolumen ładunków skonteneryzowanych wysyłanych z i do Ukrainy spadł kilkukrotnie, a znacznie wzrosły koszty importu i eksportu, co powoduje trudności w zapewnieniu dostaw niezbędnych towarów w tym kraju.
Czytaj też: Duży spadek żeglugi kontenerowej na Morzu Czarnym w 2022 roku