Rośnie wymiana handlowa między Chinami a Rosją
Wymiana handlowa między Chinami a Rosją wzrosła w I kw. 2023 r. o 41,3% w porównaniu z poprzednim rokiem. Rosnący wolumen handlu miedzy tymi krajami obsługiwany jest przez transport intermodalny.
Główna Administracja Celna Chin poinformowała, że w pierwszych trzech miesiącach br. wymiana handlowa miedzy Chinami a Rosją wyniosła 73,15 mld dol. W tym czasie eksport z Chin do Rosji wzrósł o 67,2% i osiągnął wartość 33,68 mld dol. Z kolei eksport z Rosji do Chin wzrósł o 24,8% i wyniósł 39,46 mld.
Rosja eksportuje do Chin głównie surowce energetyczne: ropę naftową, węgiel i gaz ziemny, które stanowią 80% towarów wywożonych w tym kierunku. Chiny eksportują głównie produkty przemysłowe: samochody, urządzenia elektroniczne, maszyny i róznego rodzaju dobra konsumpcyjne.
Ze względu na międzynarodowe sankcje nałożone na rosyjski sektor morski i wycofanie się części linii żeglugowych z obsługi rosyjskich portów wymiana handlowa między Chinami a Rosją skierowana została na szlaki lądowe, zarówno drogowe jak i kolejowe. Jednakże z powodu ograniczonej przepustowości w ubiegłym roku na kolejowych przejściach granicznych między Chinami, a Kazachstanem i Mongolią, przez które przechodzi większość wymiany handlowej między państwem środka a Rosją wystąpił problem kongestii (i to pomimo spadku wolumenu przewożonego Nowym Jedwabnym Szlakiem do Europy). Z tego powodu zdecydowano się ponownie uruchomić zaniedbane wcześniej linie kolejowe w północno -wschodnich Chinach i utworzyć centrum dystrybucyjnej w Shenyang, które obsługuje wysyłkę towarów Koleją Transsyberyjska w kierunku Moskwy.
Czytaj też: Shenyang szóstym hubem konsolidacyjnym dla pociągów Chiny – Europa