W Porcie Duisburg powstanie plac składowania tank kontenerów z wodorem
Na terenie portu śródlądowego w Duisburgu zbudowany zostanie plac składowy dla tank kontenerów do transportu wodoru i innych ekologicznych nośników energii. Duisport zawarł w tej sprawie porozumienie z szwajcarską firmą Bertschi, specjalizującą się w logistyce produktów chemicznych.

Nowy magazyn powstanie w ramach drugiej fazy budowy Duisburg Gateway Terminal. Na placu będzie można składować tymczasowo do 900 tank kontenerów z wodorem, amoniakiem, metanolem i innymi produktami chemicznymi. Bertschi i duisport utworzą spółkę inwestycyjno-operacyjną, w której Szwajcarzy będą mieć 75% udziałów, a Duisburg Gateway Terminal pozostałe 25%.
— Zapotrzebowanie na wodór jest ogromne – zwłaszcza w niemieckim przemyśle chemicznym i stalowym. Wspólnie z Bertschi chcemy częściowo zaspokoić tę potrzebę i stworzyć pierwszy magazyn zielonej energii w niemieckim porcie śródlądowym. W ten sposób spełniamy naszą rolę pioniera i wnosimy ważny wkład w znaczące wzmocnienie konkurencyjności przemysłowej i chemicznej lokalizacji w Nadrenii Północnej-Westfalii – skomentował Markus Bangen, dyrektor generalny duisport.
Zrównoważony transport
Budowa nowego magazynu ruszy po ukończeniu procedury zatwierdzenia zgodnie z niemieckim prawem. Obiekt, ma być gotowy w 2025 r. Magazyn zlokalizowany będzie w dzielnicy przemysłowe z dala od osiedli mieszkaniowych. Do przewozu kontenerów-cystern wykorzystywana będzie w większości kolej i transport śródlądowy, dzięki czemu jego funkcjonowanie placu składowego nie będzie obciążeniem dla lokalnych dróg.
Transport intermodalny coraz cześciej wykorzystywany jest do dystrybucji chemikaliów i surowców energetycznych. Bertschi w ten sposób wykonuje 90% swoich przewozów. Duisport z racji lokalizacji w największym regionie przemysłowym Europy i bliskości portów na Morzem Północnym, z którymi ma dobre połączenia kolejowe i śródlądowe będzie znaczącym hubem logistyki ekologicznych surowców energetycznych.
Czytaj też: Duisport i port Antwerpia-Bruggia będą współpracować w zakresie zielonej transformacji energetycznej