Francuskie związki zawodowe zapowiadają strajk w portach
Francuska federacja związków zawodowych CGT zagroziła trzydniowym strajkiem we wszystkich portach we Francji z wyjątkiem Dunkierki. Związkowcy protestują przeciw procedowanej obecnie reformie systemu emerytalnego we Francji.
Blokada portów ma się zacząć 26 marca i może potrwac 3 dni. — Nie jesteśmy tutaj, aby blokować gospodarkę, jesteśmy tutaj, aby uzyskać wycofanie projektu — skomentował Serge Coutouris, zastępca sekretarza generalnego Krajowej Federacji Portów i Doków CGT.
Rząd w Paryżu chce ujednolicenia różnych planów emerytalnych obowiązujących w tym kraju i podnieść wiek emerytalny z 60 do 64 lat. Obecnie trwają strajki w wielu przedsiębiorstwach we Francji m.in. w sektorze energetycznym. Zablokowane są rafinerie Donges i La Mède, strajkuje 80% pracowników koncernów ExxonMobil. Związkowcy grożą zaostrzeniem strajków jeśli władze zdecydują się zastosować art. 49 ust. 3 francuskiej konstytucji, który pozwala przyjąć nowe prawo w pierwszym czytaniu w parlamencie.
Jeśli dojdzie do blokady francuskich portów to przewoźnicy, którzy chcą uniknąć spodziewanych zakłóceń będą mogli spróbować skierować transport do Dunkierki, która jest jedynym portem francuskim, gdzie większość pracowników nie należy do CGT.
Czytaj też: Koniec strajków dokerów w portach niemieckich