LTG Cargo uruchomiło pierwszy pociąg do Triestu
Przewoźnik LTG Cargo należący do Grupy Kolei Litewskich (LTG) rozpoczął pierwszy przejazd testowy pociągu do portu w Trieście. Nowa trasa jest testowana zaledwie dwa miesiące po podpisaniu we wrześniu memorandum o współpracy między LTG i włoskimi menedżerami firm logistycznych. Podczas przejazdu naczepy z Kowna trafią najpierw do Niemiec, a stamtąd partnerzy przetransportują je do jednego z najważniejszych włoskich portów.
„Nowe połączenia z Zachodem to jeden z najważniejszych celów dywersyfikacyjnych działalności firmy. W tym procesie nadajemy priorytetową rolę przewozom ładunków intermodalnych i właśnie tego typu trasami wspólnie z naszymi partnerami uzupełniamy sieć międzynarodowych kolejowych korytarzy logistycznych dla obecnych i przyszłych klientów. Tego typu połączenia umożliwiają sprawny i konkurencyjny przewóz ładunków klientów litewskich i zagranicznych oraz ich przeniesienie z drogowych dróg transportowych. Widzimy potencjał tego kierunku i planujemy oferować klientom regularne przewozy do Włoch – mówi Eglė Šimė, szefowa LTG Cargo.
Według E. Šimė ładunki intermodalne będą mogły być transportowane zarówno do centrów logistycznych w północnych Włoszech, jak i – przez porty tego kraju – do Turcji i innych sąsiednich krajów. Przewoźnik oczekuje, że pociągi będą kursować 2 razy w tygodniu po rozpoczęciu regularnych połączeń do portu w Trieście i terminalu kontenerowego Cervignano. Połączenie obejmuje też kierunki w głąb Europy, rozszerzając intermodalną trasę Kowno-Duisburg, która staje się kręgosłupem zrównoważonego transportu międzynarodowego. Na rynku bałtyckim kontynuacją tej trasy będzie projekt „Bursztynowy pociąg” łączący Kowno i Tallin. W ten sposób oczekuje się konsekwentnego zwiększania wolumenu przewozów oraz rozbudowy siatki połączeń międzynarodowych.
We wrześniu br. podczas spotkania Ministra Transportu Litwy M. Skuodisa z Ministrem Zrównoważonej Infrastruktury i Mobilności Włoch Enrico Giovannini, LTG podpisało memorandum o współpracy z włoskimi firmami logistycznymi. Została podpisana na okres 2 lat i stanie się podstawą bliższej współpracy: będzie promować rozwój nowych kolejowych i intermodalnych szlaków transportowych między Włochami a Litwą.
Czytaj też: LTG Cargo uruchomi połączenie między Kownem a DCT Gdańsk i Małaszewiczami