Hotel, wielkie maszyny i dzieła sztuki – niestandardowe pakowanie w wykonaniu Relopack
Pakowanie przemysłowe i zabezpieczanie ładunków do transportu jest jedną z najistotniejszych dziedzin logistyki, od której zależy bezpieczeństwo transportu i udane wykonanie zlecenia. Szczególnym zadaniem jest przygotowanie do relokacji dużych maszyn, transport cennych dzieł sztuki lub urządzeń, które zostaną wysłane w kosmos. Polska firma Relopack posiada doświadczenie w realizacji takich różnorodnych i skomplikowanych zadań.

Pakowanie przemysłowe to wymagająca dziedzina, która wiąże się z odpowiedzialnością za powierzony sprzęt, maszyny i najróżniejsze ładunki, często o bardzo dużej wartości. Każde takie zlecenie wymaga indywidualnego planowania i przygotowania. Niektóre z zadań są jednak szczególnie skomplikowane i wiążą się z ogromną odpowiedzialnością. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń i przedmiotów ponadgabarytowych lub relokacji dużych zakładów przemysłowych, gdzie wyzwaniem jest skala procesu pakowania, obejmująca niekiedy setki maszyn.
„W historii istnienia każdej firmy można wyróżnić dwa rodzaje prac, które wykonują: zlecenia standardowe, codzienne, te z których firma żyje – to pierwszy rodzaj. Drugi rodzaj projektów, to zlecenia nietypowe pod kątem skali lub wyjątkowe z uwagi na niestandardowy charakter. W naszej branży dość często pojawia się zlecenie, które z różnych powodów staje się wyjątkowe i zapada w pamięć na wiele lat„ — mówi Marcin Królski, członek zarządu Relopack.
Firma Relopack wykonywała zlecenia niestandardowe, które wymagały dużej kreatywności i zaangażowania. Jednym z pierwszych zadań jakie otrzymała było zbudowanie łącznie ponad 2000 mkw. skrzyń drewnianych i zabezpieczenia potężnych instalacji będącej częścią turbiny do elektrowni wodnej. Największa z nich miała objętość prawie 400 m sześc. a to oznaczało, że miała powierzchnię prawie tak dużą jak hala produkcyjna, którą posiadała wówczas firma. Z tego powodu oraz z uwagi na gabarytowe możliwości transportu drogowego zdecydowano się na produkcję skrzyń w elementach, a montaż i budowa całości odbyła się u klienta.
„Realizacja tej usługi bardzo wiele nas nauczyła. Dziś podobne realizacje Relopack wykonuje z dużo większą swobodą z uwagi na większe zaplecze produkcyjne i zdobyty know-how. Zbudowana wówczas skrzynia do pakowania, do dziś stanowi jedną z największych skrzyń, jakie Relopack wybudował w swojej historii” — komentuje Marcin Królski.
Pakowanie wielkiej fabryki
Innym dużym przedsięwzięciem, w którym brał udział Relopack było pakowanie i zabezpieczenie ogromnego parku maszynowego z największej w Europie fabryki paneli fotowoltaicznych do nowej lokalizacji na Bliskim Wschodzie. O skali tego zlecenia świadczy fakt, że hala produkcyjna tego zakładu miała powierzchnię 60 tys. mkw. i mieściła setki, w pełni zautomatyzowanych, maszyn ważących od kilku do kilkunastu ton. Większość z tych urządzeń wymagała zaprojektowania i wybudowania specjalistycznych opakowań. Łącznie, dla tego jednego zamówienia, Relopack zaprojektował ponad 90 rodzajów skrzyń.

Do transportu wykorzystano ponad 400 kontenerów i zastosowano dodatkowe zabezpieczenia antykorozyjne. Część maszyn nie mieściła się w standardowych kontenerach i wymagała osobnych rozwiązań. Oprócz skrzyń drewnianych do pakowania stosowano również specjalistyczne podesty transportowe, pakowanie w folię termokurczliwą oraz sztauowanie wszystkich kontenerów.
Skrzynie dla przemysłu kosmicznego
Polska firma wykonywała również zlecenia dla sektora kosmicznego. W 2017 r. Relopack otrzymał zamówienie na wykonanie skrzyń do zapakowania urządzeń, które docelowo zostały wysłane w kosmos. W tym przypadku istotnym czynnikiem było ponadstandardowe zabezpieczenie ładunku przed wilgocią.
W procesie produkcji, zgodnie z wytycznymi Klienta, bardzo ważna była wodoszczelność skrzyni, która zazwyczaj stanowi zabezpieczenie przeciw uszkodzeniom mechanicznym. Barierą dla wilgoci jest natomiast specjalistyczna folia. Tym razem tą barierą musiała być sama skrzynia. Wykorzystano więc specjalne materiały, między innymi farby dodatkowo poprawiające wodoodporność sklejki, którymi każda skrzynia musiała być kilkukrotnie pokryta, żeby zapewnić odpowiedni poziom ochrony, czy uszczelki oraz okładziny gumowe zapewniające perfekcyjne przyleganie ścian i wieka skrzyni.

— „To zlecenie pozyskaliśmy od firmy, która produkuje podzespoły dla przemysłu kosmicznego i zwróciła się do nas z prośbą o spakowanie elementów, które ostatecznie posłużyły do zbudowania sondy kosmicznej obecnie orbitującej wokół ziemi” — komentuje Marcin Królski.
Modułowy hotel Mariott i dzieła sztuki
Relopack brał również udział w powstaniu największego na świecie hotelu modułowego sieci Mariott, który znajduje się w Nowym Jorku, przy prestiżowej 5-th Avenue. Moduły, z których zbudowano hotel produkowała polska firma. Relopack był odpowiedzialny za zabezpieczenie i spakowanie każdego modułu do USA, gdzie poszczególne części były składane w jedną całość. O tym, jak ważne było zadanie wielkopolskiej spółki świadczy fakt, że przedstawiciele Relopack zaproszeni zostali na otwarcie obiektu organizowane dla firm, które miały istotne znacznie w procesie budowy obiektu.
Nie tylko duże maszyny mogą być szczególnym zadaniem dla firmy pakującej. Do nietypowych zleceń należy także transport dzieł sztuki wartych miliony złotych. Relopack realizował zlecenia na pakowanie rozmaitych dzieł sztuki – rzeźb, obrazów, a nawet artystycznych świec ozdobnych produkowanych dla gwiazd światowego show-biznesu, gdzie z uwagi na delikatność i kruchość chronionego ładunku, konieczna była szczególna ostrożność i dodatkowe zabezpieczenia.
Pakowanie dzieł sztuki to zupełnie inny proces. Przy produkcji skrzyń trzeba wówczas mieć na uwadze również aspekt wyjątkowego zabezpieczenia dzieła, które w danej skrzyni jest przewożone oraz bezpieczeństwo transportu rozumiane jako zabezpieczenie przed kradzieżą.
-„To jest niewątpliwie bardzo ważny i ciekawy aspekt naszej pracy: możliwość poznania i przyjrzenia się wielu nietypowym procesom produkcyjnym oraz satysfakcja z możliwości bycia częścią tak ciekawych projektów”- mówi Marcin Królski.
Wspomniane wyżej przykłady, to tylko kilka spośród wielu różnorodnych zleceń jakie zrealizowała firma. Każda usługa wykonywana w Relopack zawsze jest realizowana zgodnie z prostą dewizą: „Jeśli czegoś nie da się zrobić, wyobraźmy sobie, że o tym nie wiemy i po prostu to zróbmy”.
— „Dzięki zdobytemu doświadczeniu, wiemy dziś jak realizować kompleksowo nawet najtrudniejsze i najbardziej wymagające zlecenia. Dlatego Relopack posiada w swoim asortymencie zarówno usługi pakowania przemysłowego jak i relokacje, produkcję samych skrzyń czy materiały do pakowania. Wszystkie te elementy to odpowiedź na potrzeby naszych klientów” — zapewnia Marcin Królski.
W dobie obecnego tempa przepływu informacji oraz różnego rodzaju zmiennych nasi Klienci coraz częściej oczekują kompleksowych rozwiązań, czyli powierzenia jednemu Partnerowi jak największego zakresu procesów w danym obszarze. Staramy się wsłuchiwać w oczekiwania naszych Klientów, dlatego traktując naszą misję jako szeroko rozumiane bezpieczeństwo transportu, organizujemy również pozostałe ogniwa łańcucha logistycznego jak spedycja czy transport morski lub lotniczy.
Dbanie o bezpieczną logistykę to również prewencja i ułatwianie uczestnikom obrotu towarami sprawne i skuteczne zabezpieczanie ładunków.
-„Zgodnie z tą ideą we współpracy z poznańską firmą Setapp stworzyliśmy aplikację ReloFix, która odpowiada na unijną dyrektywę odnośnie przepisów w sprawie drogowej kontroli technicznej i mocowania ładunków i w przejrzysty sposób przygotowuje plan mocowania ładunków na różnego rodzaju jednostkach transportowych –
Wierzymy, że tego typu działania pozwolą nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie, ale również w znaczący sposób zwiększą bezpieczeństwo w transporcie.” – podkreśla Marcin Królski.