Litwa zezwoli na tranzyt do Obwodu Kaliningradzkiego towarów objętych sankcjami
Litwa zezwoli na przewożenie przez swoje terytorium koleją towarów objętych unijnymi z sankcjami między Obwodem Kaliningradzkim a pozostałą częścią Rosji. Decyzję tę litewski rząd ogłosił w środę 13 lipca.

Kwestia tranzytu towarów przez Litwę do Obwodu Kaliningradzkiego była przedmiotem negocjacji, po tym jak 17 czerwca rząd litewski ogłosił, że zabroni przewożenia do Kaliningradu towarów ujętych w sankcjach, jakie UE nałożyła na Rosję i Białoruś po wybuchu wojny w Ukrainie.
Czytaj też: Litwa i UE negocjują zakaz tranzytu towarów do Obwodu Kaliningradzkiego
W reakcji na tę decyzję Rosja zagroziła „poważnymi konsekwencjami”. Jednak część europejskich przywódców wyraziła wątpliwości, czy unijne sankcje obejmują tranzyt między różnymi częściami Rosji, czy tez jedynie eksport z UE do Rosji. W środę Komisja Europejska ogłosiła oficjalne stanowisko, zgodnie z którym sankcje nie obejmują tranzytu przez terytorium UE drogą kolejową. Niedozwolony jest natomiast przewóz tych towarów samochodami. Zabroniony pozostanie także tranzyt technologii wojskowych. Ponadto służby celne będą kontrolować ilość przewożonych ładunków, która nie powinna przekroczyć średniej z ostatnich trzech lat.
Krytyka decyzji
Litwa zdecydowała się postąpić zgodnie z wskazówkami KE i zgodziła się na przywrócenie kolejowego ruchu tranzytowego, choć wyraziła krytyczne stanowisko wobec tej decyzji. — Zasady tranzytu do Kaliningradu mogą stwarzać nieuzasadnione wrażenie, że społeczność transatlantycka łagodzi swoje stanowisko i politykę sankcji wobec Rosji — stwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej w swoim komunikacie prasowym.
Sankcje przez Unię Europejską na Białoruś i Rosję obejmujące m.in. zakaz tranzytu nawozów produkcji białoruskiej spowodowały duży spadek przychodów litewskiego przewoźnika towarowego LTG Cargo, który zmuszony był do przeprowadzenia restrukturyzacji i poszukiwania nowych obszarów działalności takich jak np. uruchomienie regularnych usług intermodalnych miedzy Litwą a Polską i Niemcami