Korytarze Solidarności: RCG zwiększa przewozy zboża z Ukrainy
Rail Cargo Group zwiększy możliwości wywozu zbóż z Ukrainy w ramach Korytarzy Solidarności – planu działań zainicjowanego przez Komisję Europejską. Przewoźnik towarowy z grupy Austriackich Kolei Federalnych organizuje zarówno transport do Austrii jak i tranzyt.

Kraje Unii Europejskiej, przedsiębiorstwa logistyczne przy wsparciu Komisji Europejskiej i rządu Ukrainy starają się rozwiązać kryzys gospodarczy i humanitarny wywołany przez rosyjską agresję militarną. Najpilniejszą potrzebą jest obecnie stworzenie nowych kanałów eksportu ukraińskiego zboża, które przed wojną transportowane było przez zablokowane obecnie porty nad Morzem Czarnym.
W okresie marzec — maj Rail Cargo Group przetransportowało 133 tys ton ziaren z Ukrainy. W kolejnych miesiącach możliwości przewozu zbóż z tego kraju przez Austrię i Węgry wzrosną. Transport z Ukrainy do Austrii wzrośnie dwukrotnie z poziomu 2600 ton w czerwcu, a do Węgier z 6500 t do 9100 t. Równocześnie RCG zamierza w lipcu przewieźć 36 tys. t zbóż z Ukrainy do Niemiec. Jeden pociąg tego przewoźnika może zabrać od 1300 do 1600 ton ziaren.
Międzynarodowa współpraca
Zwiększenie możliwości przewozu produktów eksportowych z Ukrainy możliwe jest też dzięki działaniom spółki córki RCG: Rail Cargo Hungaria. Obecnie ten przewoźnik uruchamia 10-15 pociągów transportujących zboża z Ukrainy, z czego 70% trafia na rynek węgierski a 30% włoski. Rail Cargo Group realizuje też przewozy z ukraińskiego Reni do rumuńskiego portu Konstancja. Ze względu na brak dostępnego obecnie oleju napędowego na Ukrainie do transportu wykorzystywane są barki na zlecenie RCG. W ten sposób miesięcznie przewożonych jest 20 tys. t zbóż.
Czytaj też: Trudny wybór: Ukraina szuka nowych sposobów na eksport zboża
— Od początku wojny wspieramy Ukrainę tym, co robimy najlepiej – naszymi usługami transportowymi i logistycznymi. Oprócz bezpłatnych dostaw pomocy na Ukrainę, które są oferowane organizacjom pozarządowym, wywozimy również zboże z Ukrainy, wykorzystując wszelkie dostępne zasoby, aby zapewnić lokalne dostęp do gotówki i przestrzeń magazynową do następnego siewu i zbiorów oraz przeciwdziałać wzrostowi cen żywności na całym świecie. Wysiłki te są realizowane w ramach planu działania Korytarzy Solidarności Komisji Europejskiej — napisano w komunikacie RCG.