Xi’an będzie mieć połączenie z Niemcami przez Korytarz Transkaspijski
Chińskie miasto Xi’an uruchomiło nową usługę intermodalną wykorzystującą Korytarz Transkaspijski omijający Rosję. Pociągi kontenerowe połączą ten ważny ośrodek przemysłowy z Mannheim w Niemczech.

W środę 13 kwietnia wyruszył pierwszy pociąg z stolicy prowincji Shaanxi, który pokona trasę liczącą 11.300 km przez Kazachstan, Azerbejdżan, Gruzję, Rumunię, Węgry, Słowację, Czechy i dotrze do Niemiec. Usługa intermodalna obejmuje także żeglugę bliskiego zasięgu przez Morze Kaspijskie i Morze Czarne. Pociąg transportuje takie towary jak odzież, czy artykuły sportowe do krajów środkowej Europy.
— Nowa trasa obejmuje kraje i regiony, które w przeszłości rzadko korzystały z usług pociągów towarowych Chiny-Europa, otwierając nowe rynki dla krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstw — skomentował Yuan Xiaojun dyrektor generalny Xi’an Free Trade Port Construction and Operation Co., Ltd.
Obecnie Xi’an ma 16 połączeń intermodalnych, które transportują ładunku z tego miasta do 45 państw europejskich. W pierwszym kwartale br z tego chińskiego miasta wyruszyło 790 pociągów do Europy
Połączenie z Xi’an to kolejna usługa intermodalna wykorzystująca szlak transkaspijski. Zainteresowanie tą trasą wzrosło po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. W poprzednich tygodniach regularne połączenia na południowej odnodze Nowego Jedwabnego Szlaku uruchomił Duisport oraz fiński Nurminen. Do tej pory jednak Korytarz Środkowy nie był mocno promowany przez Chińczyków, gdyż czas przejazdu jak i koszt tej usługi są gorsze niż w przypadku tradycyjnej trasy przez Rosję i Białoruś. Chińskie firmy wychodzą jednak na przeciw oczekiwaniom klientów z Europy, którzy nie chcą obecnie wysyłać ładunków przez Rosję. Specjaliści z Banku Światowego uważają, że koniecznych jest szereg inwestycji i usprawnień aby szlak transkaspijski mógł odgrywać większą rolę w handlu między UE a Chinami.
Czytaj też: Bank Światowy: Korytarz Transkaspijski morze przejąć niewielką część ładunków z przewozów oceanicznych