Zawarto porozumienie ws. zatrudnienia kobiet na kolei
Zakończyły się negocjacje w sprawie promocji zatrudnienia kobiet w branży kolejowej w Unii Europejskiej. Wspólnota Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej (CER) i Europejska Federacja Pracowników Transportu (ETF) zawarły porozumienie podczas finałowej rundy negocjacji.
Jak poinformowano w oświadczeniu: po 7 rundach negocjacji, które odbyły się w maju i czerwcu przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych doszli do porozumienia, do czego przyczyniło się dobre przygotowanie negocjacji, które odbywały się wirtualnie.
Celem porozumienia jest zachęcenie większej liczby kobiet do pracy na kolei, nadanie im większej ochrony i gwarancji równego traktowania w miejscu pracy, dzięki rozwiązaniom zgodnym z ogólną zasadą polityki równości płci, która dotyczy takich zagadnień jak zachęcanie do podjęcia pracy, promocja rozwoju zawodowego, zachowanie balansu między pracą a życiem osobistym, równa płaca, bezpieczeństwo, zdrowie, ochrona przed przemocą i seksizmem.
Negocjacje porozumienia ws. zatrudniania kobiet na kolei rozpoczęły się w październiku 2019 r. i toczyły się na podstawie artykułu 155 Traktatu o UE. Negocjacje dotyczyły również otoczenia społecznego branży. Aktywność zawodowa kobiet na europejskim rynku pracy wynosi 46% natomiast na kolei wskaźnik ten to zaledwie 20%. Stąd decyzja o wspólnym działaniu na rzecz promocji zatrudnienia kobiet.
Czytaj także: TSL w Polsce nie jest sektorem zmaskulinizowanym, ale…
– Wypracowanie wstępnego porozumienia pracodawców i związków zawodowych jest sukcesem. U podstaw określonych w dokumencie obszarów działania, takich jak niwelowanie różnic w wynagrodzeniach, ograniczenie barier w rozwoju kariery oraz zapobieganie niekorzystnym zjawiskom, które mogą spotykać kobiety w środowisku pracy, leży zasada równego traktowania pracowników. Jestem przekonana, że takie właśnie podejście wszystkich podmiotów funkcjonujących w kolejnictwie przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności tej branży jako miejsca pracy dla kobiet – skomentowała w komunikacie prasowym Jolanta Dębiak, dyrektor Biura Spraw Pracowniczych w PKP S.A.
Zawarcie porozumienia to ważny krok, ale to nie koniec działań. Obie strony będą teraz musiały zatwierdzić umowę, co odbędzie się podczas Zgromadzenia Ogólnego Wspólnoty Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej (CER), które jest zaplanowane na 20 września bieżącego roku. Natomiast głosowanie nad przyjęciem porozumienia przez Sekcję Kolejową Europejskiej Federacji Pracowników Transportu (ETF) zaplanowano na październik.
— Moim celem jako przewodniczącego CER i dyrektora generalnego ÖBB jest osiągnięcie większej różnorodności i bardziej zrównoważonego sektora kolejowego. Teraz zrobiono ważny krok. Partnerzy społeczni zgodzili się na zwiększenie udziału kobiet w europejskim sektorze kolejowym. Szczególnie pozytywnie oceniam to, że ten doskonały krok można było osiągnąć właśnie podczas Europejskiego Roku Kolei. Zaangażowanie w różnorodność jest również mocno zakorzenione w ÖBB, co pomogło nam zwiększyć odsetek kobiet kończących szkolenie zawodowe do ponad 20 procent — skomentował Andreas Matthä, prezes Kolei Austriackich ÖBB i przewodniczący CER.
CER, ETF, PKP SA,