UWC otrzymało dopuszczenie ERA dla wagonów zamówionych przez Laude
Wagony platformy wyprodukowane przez rosyjską spółkę United Wagon Company dla Laude otrzymały zgodę na eksploatację Europejskiej Agencji Kolejowej (ERA). UWC zawarło umowy z polskim przewoźnikiem na dostawę ponad 1000 wagonów o rozstawie 1435 mm i 1520 mm.

UWC otrzymało zgodę na eksploatację na europejskiej sieci kolejowej sześcioościowych wagonów platform Sggrs(s) 80-stopowych oraz czteroosiowych wagonów Sgmmns 40-stopowych. Zgoda została przyznana po testach wykonanych przez Czeski Instytut Badań Kolejowych, który jest jedną z autoryzowanych instytucji certyfikacyjnych Europejskiej Agencji Kolejowej. Podczas testów badano m.in. wytrzymałość taboru na obciążenie, pracę hamulców a także poziom hałasu. W ramach procesu certyfikacji przedstawiciele spółki Laude przekazali pełną specyfikację pojazdów obejmującą ponad 100 parametrów.
— Zatwierdzenie produkowanych seryjnie wagonów towarowych przez europejskie organy regulacyjne stanowi dla nas znaczący krok naprzód zarówno w zakresie realizacji naszych kontraktów, jak i w ramach rozwoju strategii eksportowej spółki. Przygotowywaliśmy się do tego poważnie od dłuższego czasu i cieszymy się, że nasze produkty znajdą zastosowanie w Europie. Chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność Misji Handlowej Federacji Rosyjskiej w Niemczech, której wysiłek i wsparcie umożliwiły naszym specjalistom przystąpienie do procedury odbioru taboru pomimo surowych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa — skomentował Victor Dolgov, wiceprezes UWC.
Wagony rosyjskiego producenta dostosowane są do przewozu ciężkich ładunków w kontenerach. Sggrs(s) 80’ mają ładowność 108 t i mogą transportować kontenery o masie 40 t. Natomiast wagony Sgmmns 40’ mają ładowność 74,5 t.
Duże zamówienie
W lutym 2020 r. Laude zawarło z UWC umowę na dostawę 200 wagonów platform o rozstawie 1435 mm. Z kolei we wrześniu polski operator intermodalny zamówił 1000 wagonów szerokotorowych. Tabor zostanie wyprodukowany w zakładach UWC w Tichwinie.
Spółka Laude jest w trakcie realizacji projektów dofinansowanych z środków Unii Europejskiej. W styczniu odebrała nowoczesną lokomotywę Siemens Vectron. Najwięcej pieniędzy spółka otrzymała na projekt „Projekt rozwoju połączeń intermodalnych dzięki zakupowi wagonów szerokotorowych”.
Czytaj także: Unijne wsparcie na rozwój transportu intermodalnego w Polsce