METRANS wybuduje kolejny terminal na Węgrzech
Metrans wybuduje terminal intermodalny na Węgrzech w miejscowości Zalaegerszeg, który będzie obsługiwał połączenia na Korytarzu Adriatyckim oraz w kierunku południowej i południowo-wschodniej Europy. Porozumienie w tej sprawie zawarła spółka HHLA do której należy przewoźnik oraz rząd Węgier.

Nowy terminal będzie mieć dogodne połączenie kolejowe z portami Koper, Triest i Rijeka. Obiekt będzie mieć duże znaczenie w siatce połączeń intermodalnych METRANS.
— Inwestujemy na Węgrzech, ponieważ widzimy tam duży potencjał dla transportu kolejowego przyszłości. Korytarz Adriatycki staje się niezwykle ważną europejską magistralą transportową. Dlatego niedawno nabyliśmy również terminal portowy we włoskim Trieście. Z kolei Węgry, dzięki lokalizacji w sercu Europy, mają kluczowe znaczenie dla ekspansji sieci Metrans również w kierunku Europy Południowej i Południowo-Wschodniej — skomentowała Angela Titzrath, przewodnicząca zarządu HHLA.
Budowa nowego terminalu rozpocznie się jesienią. Pierwsza część nowego obiektu ma zostać oddana do użytku w 2023 r. Inwestycję, której koszt całkowity wyniesie 40 mln euro wsparł węgierski rząd dotacją w wysokości 11 mln euro. W nowym terminalu pracę znajdzie 130 osób.
Inwestycje na Węgrzech
W ostatnich latach transport intermodalny na Węgrzech rozwijał się dynamicznie, na czym korzysta także METRANS. Spółka ta jest operatorem terminalu intermodalnego w Budapeszcie, który w 2019 przeładował 425 tys. TEU i utrzymał ten poziom w 2020 r. Spółka uruchamia regularne pociągi z terminali w Budapeszcie oraz Dunajskiej Stredzie na Słowacji do portów Hamburg, Bremerhaven i Rotterdamu, a także do Duisburga oraz adriatyckich portów Triest i Koper.
— Ta duża inwestycja finansowa pokazuje, jak ważne są Węgry dla dalszego rozwoju Metrans. Chcemy się rozwijać na Węgrzech i razem z Węgrami. Planowany terminal pomoże krajowi stać się jednym z najbardziej wydajnych węzłów logistycznych w Europie — skomentował przewodniczący zarządu Grupy METRANS.
Niedawno niemiecki przewoźnik rozpoczął wydawanie certyfikatów poświadczających, że proces przeładunku i przewozu kontenera odbył się bez emisji gazów cieplarnianych. W ten sposób Metrans rozwija usługi zrównoważonego transportu zgodnie z strategię Europejskiego Zielonego Ładu.