Trudny transport po Brexicie
Autor: Aldona Kucner,
aldona.kucner@real-logistics.pl
Real Logistics Sp. z o.o. S. k.
Choć przygotowywaliśmy się na to od niemal dwóch lat, nie udało się uniknąć zamieszania i przykrości w realizacji transportu po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowodowało chaos w przewozach międzynarodowych. Głównym powodem były nieprecyzyjne przepisy w zakresie odpraw celnych, to zaś powodowało przestoje na granicach, niedotowarowanie hurtowni i sklepów oraz duże wzburzenie zarówno środowiska transportowego jak i samego społeczeństwa wysp. Nakładająca się na to trudna sytuacja związana z pandemią Covid-19 i nowymi szczepami wirusa spowodowała, że wiele ładunków utknęło na długo na granicach.
Szczególnie dotknęło to przewoźników drogowych, a warto pamiętać że to polskie firmy stanowią w tej grupie największy odsetek. Wielu, szczególnie drobnych przewoźników, zniechęconych trudną sytuacją zawiesiło chwilowo swoją ofertę przewozów do i z Wielkiej Brytanii. W takiej sytuacji przewagę mają te przedsiębiorstwa, które prócz organizacji samych przewozów są gotowe wziąć na siebie całą dokumentację związaną z odprawami celnymi, także w zakresie T1. Taki pakiet usług: przewozy drogowe plus agencja celna dają importerom i eksporterom największe poczucie bezpieczeństwa. A poczucie bezpieczeństwa to teraz najważniejsze oczekiwanie firm, dla których wymiana handlowa z Wielką Brytanią stanowi często o ich przetrwaniu. Pandemia Covid-19 mocno nadszarpnęła kondycję wielu polskich firm produkcyjnych, brak dostępu do rynku brytyjskiego mógłby stanowić przysłowiowy gwóźdź do trumny.
Jak długo potrwa taka sytuacja? Zobaczymy! Mówi się, że przynajmniej cały pierwszy kwartał tego roku będzie tak właśnie wyglądał. Cieszymy się, że nasza agencja celna poradziła sobie z tym wyzwaniem i do tego stopnia udało jej się wypracować procedury postępowania w nowej rzeczywistości, że korzystają z niej nawet angielskie podmioty.
Trzeba mieć nadzieję, że sytuacja szybko się unormuje i wymiana towarowa z Wielką Brytanią powróci do stanu sprzed Brexitu.
Przeczytaj również: