Pociągi kontenerowe z Wuhan do Europy zawieszone z powodu epidemii
W związku z epidemią zachorowań na infekcje spowodowane przez koronawirusy Chiny zawiesiły kursowanie pociągów towarowych z Wuhan i prowincji Hubei. Ograniczenia w ruchu kolejowym wprowadziła też Rosja.
Władze chińskiej prowincji Hubei oraz jej stolicy Wuhan wprowadziły liczne ograniczenia w transporcie ludzi i towarów w celu ograniczenia się rozprzestrzeniania się infekcji nowym typem koronawirusa. Mimo podjętych środków zakażenie tym wirusem odnotowano już w 17 krajach na świecie. Liczba zgonów po ostrej infekcji dróg oddechowych przekroczyła 100 a zakażenie stwierdono u blisko 8000 osób.
Najbardziej dotkniętym epidemią miastem jest 11-milionowe Wuhan, które jest jednym z największych ośrodków przemysłowych i centrów logistyki intermodalnej na świecie. Każdego tygodnia z tego miasta wyprawiane są pociągi kontenerowe jadące Nowym Jedwabnym Szlakiem, które docierają do takich europejskich miast jak Dusseldorf, Bruksela czy Londyn. W grudniu 2019 r. uruchomiono regularne połączenie Wuhanu z Budapesztem. Władze chińskie wprowadziły specjalne środki bezpieczeństwa, które negatywnie odbijają się na gospodarce miasta i całej prowincji Hubei. 23 stycznia zawieszono funkcjonowanie transportu publicznego w Wuhan. Wstrzymano pracę w fabrykach a także cały ruch kolejowy wychodzący z tego miasta. Kursowanie pociągów intermodalnych zawieszono do końca lutego.
Wstrzymany ruch towarowy w Wuhan
Chiny wprowadziły również ograniczenia w transporcie wodnym na rzece Jangcy. Zawieszono również ruch na lotnisku w stolicy prowincji Hubei. Ograniczenia w transporcie kolejowym wprowadziła również Rosja. Kraj ten zamknął aż do 1 marca kolejowe przejścia na granicy z Chinami. Utrzymano jedynie kursowanie pociągów pasażerskich w relacji Moskwa – Pekin.
Ruch towarowy do innych chińskich prowincji i miast w tym do Xi’an, które jest ważnym ośrodkiem produkcji i ma liczne połączenia kolejowe z Europą w tym od niedawna także z Euroterminalem Sławków funkcjonuje jak dotąd bez zakłóceń.
Równocześnie pojawiają się głosy ekspertów, którzy wyrażają wątpliwości czy wprowadzenie takich nadzwyczajnych środków ostrożności, które mają gigantyczny negatywny wpływ na gospodarkę jest konieczne i skuteczne. Obecnie w Chinach kwarantanną objętych jest 40 mln ludzi. Autorzy analizy opublikowanej w Canadian Journal of Infectious Diseases and Medical Microbiology twierdzą, że podobne ograniczenia w transporcie wprowadzone podczas epidemii zakażeń wirusem SARS na przełomie 2002/2003 okazały się nieskuteczne w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się drobnoustroju.
Eksperci ING szacują, że epidemia koronawirusa 2019-nCoV spowolni wzrost PKB Chin w 2020 roku o 0,3%.