Port Koper przekroczył 1 mln TEU przeładunków od początku roku
W Porcie Koper osiągnięto niedawno ważny kamień milowy – przeładunki 1 000 000 kontenerów (TEU). W ubr. taki wynik adriatycki port osiągnął w listopadzie, a wcześniej dopiero pod koniec roku, a w tym roku przekroczył go już w październiku.

Już czwarty rok z rzędu Port Koper przekroczył próg miliona przeładowanych kontenerów, umacniając tym samym pozycję lidera na północnym Adriatyku. O tym, że tegoroczne wyniki przekroczą oczekiwania, świadczył najpierw marzec, kiedy przeładowano rekordowe 110 811 kontenerów, a następnie lipiec, kiedy osiągnięto jeszcze wyższy poziom przeładunków – 112 129 TEU.
„Miliony TEU już na początku października to efekt skoordynowanej pracy wszystkich zespołów i zaufania naszych partnerów biznesowych. Osiągnięcie to jest tym ważniejsze, że coraz trudniej jest sprostać wymagającym warunkom operacyjnym, związanym z wyższym obłożeniem terminala i ograniczeniami w sieci kolejowej. Kontynuujemy szeroko zakrojony cykl inwestycyjny, w którym niewątpliwie najważniejszym projektem jest rozbudowa północnej części nabrzeża nr 1. W ten sposób umocnimy naszą pozycję lidera na północnym Adriatyku” – powiedziała w październiku Nevenka Kržan, prezes zarządu Luka Koper, komentując znakomity wynik.
Przypomnijmy, że pierwszy kontener przeładowano w Luka Koper ponad 40 lat temu, kiedy długość nabrzeża operacyjnego terminalu kontenerowego wynosiła 150 metrów. Dziś ma ono prawie 700 metrów, a po zakończeniu rozbudowy północnej części pierwszego nabrzeża dodane zostanie 326 metrów nowego nabrzeża.






























