Na budowie terminala instalacyjnego w Gdańsku zakończono prace pogłębiarskie
Na placu budowy terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Gdańsku (T5) zakończyły się prace pogłębiarskie, które przygotowują ten teren do zalądowienia.

Prace pogłębiarskie miały na celu przygotowanie terenu pod zalądowienie, akwenu o powierzchnii 21 ha. Na obszarze tym zbudowane zostanie przedłużenie pirsu na którym znajduje się terminal T1 Baltic Hub. Jak poinformowano w komunikacie, pogrążono już niemal 50 pali rurowych, stanowiących fundament przyszłej konstrukcji nabrzeża. Po przekształceniu morza w ląd, powstanie głębokowodny terminal o długości nabrzeży 800 metrów i głębokości przy nabrzeżach 17,5 metra.
Nowy terminal będzie mieć dwa nabrzeża o dł. 451 m i 359 m, rampę ro-ro, przestrzeń do wstępnego montażu elementów farm wiatrowych, powierzchnie składowe i urządzenia przeładunkowe. Przy nabrzeżach będą mogły cumować statki instalacyjne i zaopatrzeniowe o dł do 170 m. Inwestycję realizuje Instrana — spółka celowa Polskiego Funduszu Rozwoji i Baltic Hub. Projekt finansowany jest ze środków Krajowego Programu Odbudowy (900 mln zł) i PFR. Zakończenie budowy terminala instalacyjnego w Gdańsku przewidywane jest na III kw. 2026 r.
Równolegle po wschodniej stronie terminala T1 trwają zaawansowane prace przy projekcie T3 Baltic Hub obejmującym nowe nabrzeże i plac składowy. Na nowy terminal dostarczono już pierwsze suwnice nabrzeżowe, a zakończenie tej inwestycji przewidziane jest na wrzesień br.
Czytaj także: Nowe suwnice STS dla terminalu T3 wyruszyły do Gdańska