PKP Cargo podpisuje porozumienie z Alstom Polska w sprawie zatrudniania pracowników
PKP Cargo S.A. w restrukturyzacji i Alstom Polska S.A. 10 października 2024 roku podpisały List Intencyjny w sprawie zatrudniania pracowników PKP Cargo. Alstom jest globalnym liderem w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności. W Polsce Alstom jest największym producentem taboru kolejowego, w tym pociągów regionalnych i metra, a także dostawcą zintegrowanych systemów sterowania ruchem kolejowym. Program wsparcia nowego zatrudnienia dla pracowników Spółki PKP Cargo będzie realizowany w najbliższych tygodniach i obejmie operacyjne grupy zawodowe, w których Alstom prowadzi rekrutacje.
Podpisane porozumienie umożliwia rozpoczęcie procesu zatrudniania pracowników PKP Cargo w ramach prowadzonych przez Alstom rekrutacji. Liczne oferty dostępne są na stronie internetowej Alstom. Firma na ten moment posiada ponad 80 ofert pracy w takich lokalizacjach jak: Chorzów, Katowice, Wrocław, Warszawa, Nadarzyn, i in. Oferty dostępne są na stronie: Poland – Alstom Jobs.
– Rynek transportu kolejowego, zarówno ten dotyczący przewozów jak i produkcji taboru posiada szerokie spektrum możliwości jeśli chodzi o rozwój kadrowy. Alstom, jako jeden z największych producentów pojazdów szynowych oferuje liczne stanowiska pracy oraz ciekawe możliwości rozwoju kompetencji zawodowych. Wierzę, że nasi doświadczeni pracownicy chętnie skorzystają z tej oferty, co przyniesie korzyści zarówno nowemu pracodawcy jak i im samym – powiedział dr Marcin Wojewódka, p.o. prezesa zarządu PKP Cargo S.A. w restrukturyzacji.
Zarząd PKP Cargo S.A. mając na uwadze dobro pracowników zagrożonych zwolnieniami cały czas prowadzi rozmowy z podmiotami, które mogłyby być pracodawcą dla zwalnianych pracowników. 16 września br. PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji podpisała też list intencyjny z Alstom Polska S.A. na zatrudnianie pracowników.
– Z Alstom podpisaliśmy dwa listy intencyjne. W sumie mamy już podpisanych szesnaście porozumień z różnymi spółkami, oferującymi pracę w różnych specjalizacjach. W ramach tych listów nasi partnerzy oferują ponad 2000 miejsc pracy w różnych lokalizacjach w całej Polsce. Dodatkowo w ramach programu kompleksowego wsparcia pracowników przygotowaliśmy nie tylko kursy i szkolenia, czy spotkania z pracodawcami w ramach dni otartych w Zakładach, ale zorganizowaliśmy także pomoc psychologiczną w postaci indywidualnych konsultacji telefonicznych z psychologiem. Dyżurujący specjaliści będą dostępni, aby pomóc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami oraz zaproponować praktyczne porady i strategie, które ułatwią przystosowanie się do nowej sytuacji zawodowej – powiedziała Martyna Gileta, dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi PKP Cargo S.A. w restrukturyzacji.Dla przypomnienia – od czerwca Spółka PKP Cargo podpisała listy intencyjne z Polregio S.A. na zatrudnienie do 300 osób, z PKP Intercity S.A. na zatrudnienie do 400 osób, z PKP Intercity REMTRAK Sp. z o.o. na zatrudnienie do 300 osób, z PKP PLK S.A. na zatrudnienie do 250 osób oraz z PESA Bydgoszcz i PESA Mińsk Mazowiecki, WARS S.A. na zatrudnienie do 100 osób, PGE Energetyka Kolejowa S.A. na zatrudnienie do 100 osób, MZA Sp. z o.o., Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o., Koleje Mazowieckie Sp. z o.o. na zatrudnienie do 80 pracowników, Budimex S.A. na zatrudnienie do 100 osób, Stadler Sp. z o.o. na zatrudnienie do 50 osób oraz Metro Warszawskie Sp. z o.o. na zatrudnienie do 100 osób. Wszystkie te programy już są lub będą realizowane w najbliższych tygodniach.