Duże utrudnienia w ruchu kolejowym w Austrii i Czechach po powodzi
Wtorek 17 września był kolejnym dniem kiedy kraje Europy Środkowej mierzą się ze skutkami powodzi. Największe utrudnienia w ruchu towarowym występują obecnie w Austrii, Czechach i w Rumunii.
Jak poinformował austriacki przewoźnik towarowy Rail Cargo Group, w wyniku powodzi zablokowane zostały główne korytarze transportowe w okolicach Wiednia. Obecnie ruch kolejowy został wstrzymany we wszystkich kierunkach w Dolnej Austrii, Wiedniu i częściowo w Burgenlandzie. Zamknięte zostały kolejowe przejścia graniczne. Zalanych zostało rownież wiele bocznic i stacji towarowych w regionach przemysłowych. Wg. prognoz sytuacja nie poprawi się w ciągu kolejnych dni. Największym zagrożeniem są teraz osuwiska, które mogą uszkodzić kolejne odcinki linii kolejowych i dróg w Alpach.
— Ze względu na tę krytyczną sytuację, jesteśmy w ciągłym kryzysowym zarządzaniu i w kontakcie z naszymi partnerami i klientami, aby jak najszybciej wznowić ruch towarowy. Jednak z powodu siły wyższej jesteśmy obecnie zmuszeni ograniczyć nasze działania w dotkniętych obszarach do absolutnego minimum lub nawet całkowicie je zamknąć — napisano w komunikacie RCG.
Sytuacja w Czechach
W Czechach powódź objęła główne linie kolejowe w północno-wschodniej części kraju. Zalana została główna stacja kolejowa w Ostrawie, która jest jednym z najważniejszych węzłów kolejowych w tej części Europy. Nieczynne są kolejowe przejścia na granicy czesko-polskiej.
Jak poinformował Metrans, 17 września niedostępne były połączenia kolejowe z i do Austrii, trasy przechodzące przez Ostrawę, z wyjatkiem połączeń z tego miasta do Polski, które zostały wznowione we wtorek rano, transport do portów Morza Północnego przez Pasov. Wznowiono również połączenie z Portem Koper, a 18 wrześnie przywrócone zostaną pociągi do terminala w Usti nad Łabą. Pociągi z Małaszewicz do Czeskiej Trebovej skierowano na trasy objazdowe.
Duże problemy występują także na sieci kolejowej w Rumunii w rejonie Iasi, Craiova i Galați. Powódź w tym kraju uszkodziła 100 km linii kolejowej między Bвrlad a Galați, gdzie wystąpiły osuwiska. Problemy występują też na liniach kolejowych w południowo-zachodniej Słowacji.
W Polsce jak dotąd, powódź spowodowała utrudnienia na lokalnych liniach kolejowych w województwach opolskim i dolnośląskiem. Fala powodziowa z Czech przemieszcza się w kierunku Opola, a w kolejnych dniach wysoki poziom wody spodziewany jest we Wrocławiu i środkowym biegu Odry.
Czytaj też: We Wrocławiu obradował sztab kryzysowy