ONZ i branża transportowa wzywają o więcej działań na rzecz bezpieczeństwa na drogach
Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję wzywającą kraje członkowskie do działań w celu zmniejszenia liczby ofiar wypadków na drogach. Zgromadzenie Ogólne ONZ wzywa do implementacji Dziesięcioletniego Planu Działań na Rzecz Bezpieczeństwa Drogowego. Inicjatywę tę wspierają przedstawiciele branży transportu drogowego.

Rezolucja wzywa ro przyspieszenia działań na rzecz popary bezpieczeństwa na drogach i do międzynarodowej koordynacji tych wysiłków. Każdego roku w wypadkach ginie na drogach 1,2 mln ludzi. We wrześniu 2020 r. Zgromadzenie Ogólne przyjęło Dziesięcioletni Plan Działań, w którym założono ograniczenie liczby ofiar wypadków w ruchu drogowym o połowę do 2030. Jak dotąd jednak niewiele zrobiono w tym celu.
Jak wskazuje międzynarodowe stowarzyszenie przewoźników drogowych IRU, wypadki z udziałem pojazdów ciężkich stanowią niewielki odsetek zdarzeń drogowych. 85% tych wypadków wynika z winy innych niż kierowcy zawodowi uczestników ruchu drogowego. IRU wspiera władze krajowe z zakresie standaryzacji i profesjonalizacji ruchu drogowego.
Stanowisko firm transportowych
— Nowa rezolucja wzywa Państwa Członkowskie ONZ i innych uczestników transportu drogowego do przyspieszenia i zintensyfikowania wysiłków w celu osiągnięcia dekady działań i uczynienia bezpieczeństwa drogowego priorytetem politycznym oraz utrzymania jego znaczenia w szerszej agendzie zrównoważonego rozwoju. Podkreśla również znaczenie wzmocnienia globalnych i regionalnych inicjatyw współpracy w celu ułatwienia wymiany informacji na temat szkoleń, budowania potencjału i działań egzekucyjnych. IRU popiera wszystkie środki bezpieczeństwa drogowego, które skutecznie ukierunkowane są na główne przyczyny wypadków z udziałem pojazdów zawodowych — napisano w komunikacie IRU.
W 2025 r. w w Maroko odbędzie się globalna konferencja na temat bezpieczeństwa drogowego z udziałem przedstawicieli rządów państw członkowskich ONZ. Do tego czasu przeprowadzone będą dokładne analizy sytuacji bezpieczeństwa ruchu drogowego i efektywności wprowadzania Planu Działań z 2020 r. — Zbliżając się do połowy dekady, wciąż mamy wiele do zrobienia, aby przyspieszyć działania – powiedział przedstawiciel Maroka podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Czytaj też: W UTK spotkała się Rada do spraw transportu kolejowego