Spółka Instrana wygrała przetarg na zalądowienie obszaru pod terminal instalacyjny
Instrana, spółka celowa powołana przez Baltic Hub w celu wybudowania terminala T5, wygrała przetarg na zalądowienie obszaru morskiego w granicach administrowanych przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Chodzi o obszar na którym powstać ma terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych.
— Komisja przetargowa w ramach Postępowania nr 1/NH/2022 wybrała ofertę wiążącą firmy pod nazwą Istrana sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Odbyło się to w ramach procedury wyboru dzierżawcy bądź dzierżawców terenu, który powstanie w wyniku zalądowienia obszaru morskiego położonego w obrębie zarządzanym przez Port Gdańsk — napisano w komunikacie ZMPGdańsk.
W marcu spółka Instrana rozpoczęła przetarg na projekt i budowę terminala instalacyjnego. Nowy terminal będzie przedłużeniem istniejącego pirsu, na którym znajduje się terminal T1 Baltic Hub. W tym celu konieczne będzie zalądowienie obszaru o powierzchnii 21 ha w obrębie wód zewnętrznej części Portu Gdańsk.
Nowy terminal wyposażony będzie w dwa nabrzeża cumownicze o długości 451 m i 349 m, rampę ro-ro, przestrzeń do wstępnego montażu elementów farm wiatrowych, powierzchnie składowe i urządzenia przeładunkowe. Od strony południowo-wschodniej ulokowana będzie droga dostępowa, która umożliwi w przyszłości dobudowę terminala T4. Terminal instalacyjny dla farm wiatrowych sfinansowany będzie z środków Polskiego Funduszu Rozwoju oraz z funduszy europejskich w ramach KPO, pod warunkiem zatwierdzenia projektu. Ukończenie zalądowienia przewidziano na III kw. 2025 r., a uzyskanie pozwolenia na użytkowanie terminala T5 nastąpić ma w czerwcu 2026 r.
Pierwsze turbiny wiatrowe na Bałtyku stanąć mają na przełomie 2026/2027 r. Do 2030 r. prognozuje się, że morska energetyka wiatrowa będzie wytwarzać energię mogącą zasilać 8 mln gospodarstw domowych. Inwestycje w farmy offshore łącznie mają wynieść 130 mld zł.
Czytaj też: W drugiej połowie roku na Baltic Hub ruszy budowa terminala instalacyjnego