Baltic Hub przyjmuje wnioski o granty w nowej edycji konkursu grantowego „Busole”
W ubiegłym roku Baltic Hub już po raz drugi zorganizował konkurs grantowy „Busole”. Jego głównym celem było i jest wsparcie projektów społecznych, które najbardziej odpowiadają na potrzeby mieszkańców sąsiadujących dzielnic: Stogów, Przeróbki oraz Krakowca-Górek Zachodnich. Właśnie ogłoszono start III edycji. Od 18 czerwca 2024 r. można składać wnioski o granty na realizację projektów dzielnicowych.
W II edycji programu zostało zrealizowanych siedem projektów. Łącznie skorzystało z nich niemal 1650 osób. Wybrane projekty otrzymały w sumie 250 tys. zł na realizację lokalnych inicjatyw. Taka sama kwota zostanie przeznaczona na projekty, które będą realizowane w tegorocznej edycji grantu dzielnicowego. Wnioski przyjmowane są od 18 czerwca do 16 lipca 2024 r.
– Grant Busole powstał z myślą o wspieraniu inicjatyw, które realnie wpływają na jakość życia mieszkańców naszych sąsiadujących dzielnic. Chcemy, aby nasza działalność gospodarcza przekładała się również na korzyści społeczne, dlatego wspieramy projekty, które aktywizują lokalną społeczność, promują zdrowy tryb życia, bezpieczeństwo, edukację i ekologię. Jesteśmy dumni, że dzięki naszemu wsparciu mieszkańcy mogą rozwijać pasje, integrować się i czerpać radość z nowych możliwości –podsumowuje Charles Baker, Dyrektor Generalny Baltic Hub.
Każda ze zrealizowanych inicjatyw, dzięki wsparciu z grantu Busole, przyczynia się bowiem do wzbogacenia oferty społecznej i edukacyjnej w sąsiedztwie terminala oraz integracji mieszkańców.
W drugiej edycji Busoli wyróżniono wiele różnorodnych inicjatyw, które przyciągnęły szerokie grono beneficjentów, niezależnie od wieku, płci czy pochodzenia. Łącznie w programie wzięło udział 1649 osób z dzielnic Przeróbka, Stogi oraz Krakowiec-Górki Zachodnie, a liczba uczestników w poszczególnych projektach wynosiła od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób. Beneficjentami projektów były osoby w wieku od 1 do 98 lat. Projekty koncentrowały się na kluczowych obszarach, takich jak integracja społeczna, edukacja, ekologia oraz zdrowy styl życia.
Inicjatywy obejmowały, m.in. aktywny wypoczynek dla dzieci, warsztaty manualne i sportowe dla młodzieży, a także programy ekologiczne i edukacyjne w szkołach oraz inwentaryzację zasobów przyrodniczych, przeprowadzoną przez Polski Klub Ekologiczny, Oddział Pomorski. Uczestnicy mogli brać udział w różnorodnych zajęciach, takich jak lekcje windsurfingu z Akademickim Związkiem Sportowym, zajęcia manualne z Fundacją Obudź Nadzieję, a także warsztaty z samoobrony i tańca w Fit Lady Studio. Dzięki dofinansowaniu z grantu Busole stworzono też miejsca sprzyjające nauce i relaksowi na świeżym powietrzu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11, w pełni wyposażone sale do terapii zajęciowej w Domu Pomocy Społecznej Ostoja oraz nowoczesną salę ze specjalistycznym sprzętem do przeprowadzania eksperymentów i wiele innych udogodnień w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3.
Kolejna edycja Busoli przed nami
Wszystkie nagrodzone w 2023 roku projekty pokazały wielkie zaangażowanie lokalnej społeczności w tworzenie wartościowych i trwałych inicjatyw, które odpowiadają na różnorodne potrzeby mieszkańców regionu. 18 czerwca 2024 r. Baltic Hub ogłosił możliwość składania wniosków do kolejnej, trzeciej już edycji konkursu grantowego Busole. Jak co roku, do zgłaszania inicjatyw zaproszone są organizacje non-profit, szkoły, przedszkola oraz inne instytucje działające na terenie Stogów, Przeróbki i Krakowca-Górek Zachodnich.
Wnioski o granty są przyjmowane do 16 lipca 2024 roku. Oceniać je będzie kapituła konkursu, w skład której wchodzić będą nie tylko przedstawiciele Baltic Hub, ale także innych instytucji takich jak Port Gdańsk czy Urząd Miasta Gdańska. Wszystkie szczegóły, regulamin i formularze znajdują się na stronie internetowej Baltic Hub: Busole – informacje (baltichub.com)