W Janowie Podlaskim ruszył Kongres INTERMODAL IN POLAND 2024
W Janowie Podlaskim rozpoczął się Kongres Intermodal in Poland 2024. Podczas dwudniowego wydarzenia eksperci z całej Polski będą debatować na temat najważniejszych wyzwań oraz dalszej przyszłości branży intermodalnej.

Całe wydarzenie otworzył Piotr Klimek, Prezes Zarządu Intermodal News, który w kilku słowach przywitał licznie przybyłych gości.
– Tak jak pisała Pani Szymborska: „nic dwa razy się nie zdarza”. W naszym życiu ta zasada bardzo często się sprawdza. Natomiast w przypadku kongresu jest to wręcz odwrotne, ponieważ po raz drugi spotykamy się tutaj na kongresie. Jest to związane z faktem, że w ubiegłym roku zmieniliśmy formułę naszego wydarzenia: z konferencji na kongres. Od tego momentu wprowadziliśmy pewne zmiany, które zostały przyjęte pozytywnie przyjęte przez uczestników. Obdarzyli nas Państwo ogromnym kredytem zaufania za co serdecznie dziękujemy. Z tego więc miejsca pragnę podziękować wszystkim naszym partnerom, którzy współtworzą te wydarzenie. Kongres ten nigdy by się nie odbył bez dwóch elementów składowych: uczestników oraz partnerów – otworzył Kongres Piotr Klimek, prezes zarządu Intermodal News sp. z o.o. inicjatora Kongresu Intermodal in Poland.
Wójt Gminy Terespol witając gości kongresu przypomniał jak ważnym punktem na logistycznej mapie Europy są Małaszewicze, a tym samym również i szansą na rozwój wschodniej Polski. – Witam serdecznie w urokliwej wschodniej Polsce. Gratuluję serdecznie organizatorom. Jestem pod wrażeniem, gdyż zobaczyłem ilu uczestników jest tutaj na sali. Bardzo się cieszę, że ciągle nie tracimy nadziei, mimo tych okoliczności i problemów jakie ostatnio przeżywamy. Kolejki, nierozwiązane problemy, można powiedzieć, że stan wyjątkowy przy granicy w ostatnim okresie. Jest trudniej, ale jak patrzymy na Małaszewicze, to one się ożywiają. Nie tracę wiary, że jest to chyba najważniejszy na mapie Eurazji nadal, mimo tych alternatyw, o których pewnie będziemy rozmawiać – powiedział Krzysztof Iwaniuk, Wójt Gminy Terespol.
Podobnego zdania jest przedstawiciel firmy Metrans, Martin Koubek, który jest operatorem terminalu w Małaszewiczach. – Uważam, że Małaszewicze są ważnym punktem logistycznym. Jest to według mnie drugi hub logistyczny w Polsce, zaraz po portach, w których oczywiście wolumen przewożonych towarów jest większy. Ale drugim ważnym punktem są Małaszewicze. Metrans zainwestował w 2022 roku w terminal Małaszewiczach, gdzie jest bardzo dobrze widoczna współpraca między terminalami. Z jednej strony jesteśmy konkurentami, z drugiej jednak strony prowadzimy dialog jak przeprowadzać szybciej przeładunki. Wszyscy musimy współpracować, aby dobrze realizować transporty dla naszych klientów – stwierdził Martin Koubek, dyrektor – Silk Road & CIS METRANS, członek zarządu CL Europort Sp. z o.o.
Szef Adampolu, Krzysztof Dawkowicz zaznaczył, że mimo trudnej sytuacji, z którą branża zmaga się od 2020 roku, takie wydarzenia jak Kongres jest okazją na wymienienie się doświadczeniem wśród branżowych ekspertów, a także i szansą na dostosowywanie się do obecnie panującej sytuacji. – To olbrzymia przyjemność widzieć tutaj na kongresie wielu doświadczonych profesjonalistów. Gratuluję organizatorom perfekcyjnej organizacji, co potwierdza również wzrastająca liczba uczestników. Żyjemy w dosyć interesujących czasach, szczególnie od momentu pandemii – jest to okres dynamiczny. Można szukać wymówek, ale trzeba szukać również szans i próbować nawigować naszymi organizacjami w ten sposób, aby być elastycznym i wykorzystywać nasze doświadczenie. Takie przedsięwzięcia jak kongres pozwalają wymieniać się takimi doświadczeniami, wymienić się wiedzą oraz poznać nowych ludzi. Tego wszystkim uczestnikom życzę w ciągu tych dwóch najbliższych dni w Janowie – powiedział Krzysztof Dakowicz, prezes zarządu Adampol S.A.