Porty amerykańskie inwestują w projekty proekologiczne
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA uruchomiła, długo oczekiwaną, rundę finansowania projektów inwestycji mających na celu redukcję emisji CO2 i innych zanieczyszczeń w działalności portów, przez budowę bezemisyjnej infrastruktury i wykorzystania bezemisyjnego sprzętu. Łączna pula środków z programu „Czyste porty” wynosi 3 mld dolarów.
Wnioski o dofinansowanie będą oceniane nie tylko pod względem technicznym, ale także pod kątem „zakresu i jakości efektów dla społeczności”. O dofinansowanie mogą ubiegać się władze portów, agencje ds. jakości powietrza, samorządy lokalne i partnerstwa publiczno-prywatne. Program „Czyste porty” jest rozszerzeniem istniejących programów EPA: Ports Initiative i Diesel Emissions Reduction Act. Dotychczas z tych środków federalnych na projekty, które ograniczają emisje z silników wysokoprężnych, zainwestowano ok. 290 mln dolarów. Zakłada się, że program „Clean Ports” zwiększy te inwestycje dziesięciokrotnie.
Podział środków
EPA opublikował obecnie dwa oddzielne zawiadomienia o możliwości dofinansowania inwestycji. 2,8 mld USD zostanie przeznaczone na projekty zakupu bezemisyjnego sprzętu portowego i statków pomocniczych operujących w portach oraz budowy stacji ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru lub innych paliw alternatywnych, itp. Ma to zmniejszyć emisje CO2 ze źródeł mobilnych w portach USA, głównie przez rezygnację z urządzeń o napędzie spalinowym.
Kolejny konkurs, z pulą środków ok. 150 mln USD, ma pomóc finansować działania związane z planowaniem ochrony klimatu i jakości powietrza w amerykańskich portach, w tym przez lepszą inwentaryzację emisji, analizę strategii działania, zaangażowanie społeczności i identyfikację miar odporności.
„Społeczności żyjące w pobliżu portów naszego kraju są nieproporcjonalnie dotknięte zanieczyszczeniem powietrza i innymi zagrożeniami środowiskowymi. Finansowanie projektów inwestycyjnych pomoże zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, jednocześnie tworząc dobrze płatne miejsca pracy w miarę przechodzenia w przyszłości na korzystanie z czystej energii” – powiedziała przewodnicząca Rady ds. Jakości Środowiska Białego Domu, Brenda Mallory.
Kontynuacja inwestycji w portach
W listopadzie ub.r. administracja Bidena przeznaczyła 653 mln dolarów na rozwój portów w całych Stanach Zjednoczonych. Była to z kolei część największego dedykowanego finansowania portów i dróg wodnych w historii Ameryki, o budżecie prawie 17 mld dolarów. Ustawa o poprawie tej infrastruktury zyskała poparcie ponadpartyjne.
Na początku lutego Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze dające straży przybrzeżnej większe uprawnienia do nadzorowania bezpieczeństwa cybernetycznego w portach. Ustanowił także plan zastąpienia zbudowanych w Chinach dźwigów portowych japońskimi w związku z obawami, że mogą być wyposażone w urządzenia szpiegowskie. Zakłada się, że w ciągu najbliższych pięciu lat administracja federalna przeznaczy 20 mld dolarów na zastąpienie chińskich dźwigów przez amerykańską spółkę zależną Mitsui.