Hamburg Port Consulting z grupy HHLA przygotuje lotniska nad Bałtykiem do wykorzystania wodoru
HPC Hamburg Port Consulting (HPC), spółka zależna Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA), wygrała europejski przetarg na koordynację projektu „BSR Hydrogen Air Transport – Przygotowanie portów lotniczych regionu Morza Bałtyckiego dla zielonego wodoru”. Celem trzyletniego projektu finansowanego ze środków UE jest przygotowanie lotnisk w regionie Morza Bałtyckiego do wykorzystania wodoru gazowego w małych i regionalnych samolotach oraz sprzęcie naziemnym, a także lepsze połączenie ich z istniejącymi węzłami lotniczymi. Inauguracyjne spotkanie partnerstwa odbyło się niedawno w Hamburgu.

Na zaproszenie partnera wiodącego projektu, portu lotniczego w Hamburgu, przedstawiciele 16 partnerów projektu, w tym operatorzy lotnisk, firmy technologiczne i instytucje badawcze ze Szwecji, Finlandii, Polski, krajów bałtyckich i Niemiec, rozpoczęli współpracę.
Wodór gazowy postrzegany jest jako układ napędowy przyszłości, szczególnie w przypadku mniejszych samolotów mieszczących do 80 miejsc. W sumie w ramach trzech pakietów prac w ramach projektu bada się, w jaki sposób można przygotować do użytku lotniska w regionie Morza Bałtyckiego. Koncentrujemy się na łańcuchu dostaw wodoru na lotnisko, jego magazynowaniu na lotnisku, tankowaniu w samolotach i pojazdach naziemnych, projektowaniu procesów przeładunku zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej, a także uwzględnieniu ram prawnych, efektywność ekonomiczna i plany biznesowe. Aby pomyślnie zakończyć projekt, planowane są także loty demonstracyjne samolotu napędzanego wodorem pomiędzy kilkoma lotniskami partnerskimi projektu.
HPC wygrało kontrakt na koordynację projektu w europejskim procesie przetargowym. Do zadań należy koordynacja projektu i czuwanie nad jego realizacją zgodnie z planem.
„Projekt jest latarnią morską na drodze do lotnictwa neutralnego pod względem emisji CO2. W ramach projektu zostaną opracowane i przetestowane rozwiązania w zakresie ekologicznego lotnictwa, a także wykorzystanie naziemnego wodoru gazowego do pojazdów i operacji terminalowych. Przejście na taką skalę może się powieść, jeśli współpracujemy z innymi graczami z branży. Dzięki HPC mamy na pokładzie doświadczonego kierownika projektu, który z sukcesem realizował już międzynarodowe projekty logistyczne na porównywalną skalę. Liczymy na owocną współpracę ze wszystkimi uczestnikami projektu.” – powiedział Jan Eike Hardegen, dyrektor ds. środowiska na lotnisku w Hamburgu.
HPC posiada sprawdzoną wiedzę specjalistyczną opartą na ponad 50 projektach krajowych i międzynarodowych portów lotniczych oraz około 80 projektach finansowania. Eksperci ds. finansowania HPC z powodzeniem wnieśli już swój know-how do opracowania projektów i składania wniosków o dofinansowanie.