Rusza modernizacja kolejnego odcinka linii kolejowej E65 na Śląsku
13 października 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na przebudowę magistrali kolejowej E65 na odcinku Tychy – Goczałkowice. Zadanie o wartości ponad 960 mln zł zostanie zrealizowane przez firmę Budimex SA.

Modernizacja odcinka Tychy – Goczałkowice (Most Wisła) na linii kolejowej nr 139 i na magistrali E65 realizowana jest w ramach projektu „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, etap I: linia E 65 na odcinku Tychy – Most Wisła”. Zakres planowanej inwestycji obejmuje realizację robót budowlanych oraz wykonanie projektu wykonawczego i realizację zabudowy urządzeń sterowania ruchem kolejowym, urządzeń kolejowych sieci telekomunikacyjnych wraz ze świadczeniem usług pogwarancyjnych dla tych urządzeń.
Na odcinku objętym przebudową zmodernizowane zostaną perony na stacjach i przystankach: Tychy Żwaków, Kobiór, Piasek, Pszczyna i Goczałkowice wraz z dojściami uwzględniającymi dostęp dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Planowana jest również wymiana ok. 56 km sieci trakcyjnej i 48 km torów, co pozwoli podnieść prędkość pociągów towarowych do 120 km/h, a pasażerskich do 160 km/h. Ponadto przebudowanych zostanie 17 obiektów inżynieryjnych oraz 7 przejazdów kolejowo-drogowych.
Efektem modernizacji linii kolejowej E65 na odcinku Tychy – Goczałkowice będzie zwiększona przepustowość, a także sprawniejszy przejazd pociągów na trasie z Tychów przez Pszczynę do Goczałkowic-Zdroju.
Zakończenie wszystkich prac planowane jest do końca 2027 r.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z instrumentu „Łącząc Europę”.
Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji.