Port Koper przekazał cegły na odbudowę domów zniszczonych przez powódź
Port Koper kilkakrotnie wyrażał już swoje wsparcie dla ofiar sierpniowych powodzi w Słowenii – tym razem przekazując 241 palet cegieł, które podarowano słoweńskiej Administracji ds. Ochrony Ludności i Pomocy w Katastrofach. Do akcji charytatywnej włączyli się także Goriške opekarne i Adria Terminale, które przy pomocy Regionalnej Komendy Ochrony Ludności Notranjska i Słoweńskich Sił Zbrojnych zadbały o to, aby przekazane cegły trafiły we właściwe ręce.
Na ceremonii przekazania w Sežanie Nevenka Kržan, prezes zarządu Luka Koper, Vojko Rotar, członek zarządu – dyrektor ds. pracowników firmy, Vianej Višnjevec, dyrektor Goriške opekarne i Mitja Dujc, menedżer Adria Terminali przekazali ostatnie 55 palet cegieł komendantowi Regionalnej Komendy Ochrony Ludności w Notranjskiej i koordynatorce pomocy, Sandi Curk. Jak przy tej okazji Curk podkreślił, dowództwo regionalne wraz ze Słoweńskimi Siłami Zbrojnymi zadba o to, aby cegły trafiły w ręce właściwych ludzi, których domy zostały poważnie uszkodzone lub całkowicie zniszczone przez powodzie.
— W Porcie Koper już w pierwszych dniach po katastrofalnej burzy wyraziliśmy chęć i zamiar niesienia pomocy potrzebującym. Nawiązaliśmy regularną komunikację ze słoweńską Administracją ds. Ochrony Ludności i Pomocy w Katastrofach, która przejęła koordynację pomocy na poziomie krajowym i zapewniła im sprzęt awaryjny w zależności od ich potrzeb. Nasi pracownicy również włączyli się w pomoc finansową lub lokalną w walce ze skutkami powodzi. Ponadto Rada Pracownicza, podobnie jak to miało miejsce w przeszłości, zebrała ponad 42 000 euro, apelując do pracowników o datki z ich dochodów osobistych – powiedziała Nevenka Kržan, prezes zarządu Portu Koper.
Dodała, że odbudowa popowodziowa potrwa miesiące, a może nawet lata i obiecała, że Luka Koper będzie nadal aktywnie udzielać wsparcia i pomocy tym, którzy tego w tej chwili najbardziej potrzebują.
Od osadów morskich po działalność charytatywną przy wsparciu funduszy UE
Cegły, poza funkcją charytatywną, mają wyraźne pochodzenie portowe. W istocie powstają one z wydobytego osadu morskiego, który Port Koper nabywał na przestrzeni lat podczas pogłębiania basenów portowych. Już w 2014 r., we współpracy ze słoweńskim Krajowym Instytutem Budownictwa i Inżynierii Lądowej, w ramach finansowanego przez UE projektu SafePort przeprowadzono badanie i zidentyfikowano potencjał wydobytego osadu morskiego, który zawiera dużą zawartość gliny oraz odpowiednią zawartość krzemienia i węglanów , które są pozytywną cechą wyrobów ceglanych.
Produkt końcowy, który zapewnia mrozoodporność, niską nasiąkliwość oraz wysoką wytrzymałość na ściskanie i zginanie, powstał w Goriške opekarne. Elementy ścian ceglanych, przeznaczone do wznoszenia ścian nośnych i nienośnych budynków mieszkalnych, wielorodzinnych i komercyjnych, spełniają wszelkie wymagania techniczne i obowiązujące normy UE.
Kilka lat temu Port w Koprze zgłosił także projekt przekształcenia osadów morskich w cegły do nagrody Europejskiej Organizacji Portów Morskich (ESPO) i znalazł się na krótkiej liście wraz z portami Huelva, Lizbona, Marsylia i Rotterdam, zdobywając brązową nagrodę za swój innowacyjny projekt.