Porty Azji i Pacyfiku przodują we wdrożeniach „inteligentnych” rozwiązań
Wartość rynku urządzeń służącym realizacji idei „inteligentnych portów”, szacowany był w 2022 roku na 2 mld USD. Do 2032 roku jego wartość wzrośnie do 15,5 mld dolarów co oznacza, że złożona roczna stopa wzrostu (CAGR) w latach 2023 – 32 przekroczy 23 proc. Dane te pochodzą z raportu Allied Market Research („Smart Ports Market Research, 2032”).
Pod tym pojęciem określa się nowoczesny i zaawansowany technologicznie port, który wykorzystuje innowacyjne technologie i rozwiązania oparte na danych. Nowy impuls dają wdrożenia systemów cyfrowych, które pozwalają przechwytywać i przetwarzać ogromne ilości informacji z wielu źródeł w porcie i otaczającym go środowisku oraz wdrożenia elementów sztucznej inteligencji (AI) i urządzeń Internetu rzeczy (IoT).
Czujniki, urządzenia IoT i inne inteligentne technologie monitorują różne aspekty, takie jak: ruchy statków, śledzenie miejsca i przemieszczania kontenerów, warunki pogodowe, wydajność sprzętu, itd. Te dane gromadzone w czasie rzeczywistym stanowią podstawę inteligentnego podejmowania decyzji i optymalizacji operacyjnych.
Efektem nowych technologii wdrażanych jest zwiększenie wydajności operacyjnej portów, poprawa bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Zwiększona wydajność prowadzi do skrócenia czasu postoju statków, szybszej odprawy towarów, a ostatecznie – do oszczędności kosztów dla operatorów portów i spedytorów.
„Ostrożne” wdrożenia?
Niestety, chociaż przemysł morski istnieje od wieków, pod względem automatyzacji i postępu technologicznego pozostaje znacznie w tyle np. za sektorem lotnictwa. Ten opór ma korzenie także w okoliczności, że wdrożenie inteligentnych technologii portowych wymaga znacznych początkowych inwestycji w sprzęt, oprogramowanie i infrastrukturę. „Dla niektórych operatorów portów, zwłaszcza w regionach rozwijających się lub mniejszych portach, te początkowe koszty mogą być zaporowe, opóźniając lub ograniczając przyjęcie inteligentnych rozwiązań”, stwierdzają autorzy.
Z pomocą powinny więc przychodzić w takiej sytuacji rządy. Mogą oferować zachęty, dotacje lub przyjęcie polityki, wspierającej wdrożenia inteligentnych technologii portowych Wiele z rządów tak postępuje, bowiem „dostrzega potencjał inteligentnych portów w stymulowaniu wzrostu gospodarczego i promowaniu handlu” oraz sprostaniu wyzwaniu, jakim jest spodziewany wzrost światowej wymiany towarowej.
Struktura rynku
Rynek inteligentnych portów jest podzielony na segmenty na podstawie: technologii, przepustowości i regionu. Według kryterium technologii rynek dzieli się na: automatyzację procesów, blockchain, Internetu rzeczy (IoT) i AI. Największym generatorem przychodów w 2022 r. był segment IoT, przyczyniając się do prawie 2/5 przychodów globalnego rynku inteligentnych portów. Czujniki IoT przymocowane do kontenerów, pojazdów i ładunków umożliwiają śledzenie i monitorowanie w czasie rzeczywistym ich ruchów na terenie portu i w całym łańcuchu dostaw. Przewiduje się, że do 2032 r. nadal będzie miał on największe znaczenie w rynku, z CAGR przekraczającym 23 proc.
Na Blockchain i AI w 2022 r. przypadało po ok. 30 proc. światowego rynku urządzeń dla inteligentnych portów, a pozostała część – na środki automatyzacji procesów operacyjnych. Według kryterium przepustowości rynek dzieli się na porty: o bardzo dużych przeładunkach, umiarkowanych i małych, a według kryterium regionu – rynek jest badany w: Ameryce Północnej, Europie, Azji i Pacyfiku oraz regionie LAMEA (Ameryka Łacińska, Bliski Wschód i Afryka).
W 2022 r. porty regionu Azji i Pacyfiku miały już 39,3 proc. udziału w rynku urządzeń inteligentnych portów. Z analizy AMR wynika, że nowe wdrożenia tam właśnie najszybciej będą rosły do 2032 r. (CAGR 24,3 proc.). W regionie tym we wdrożeniach IoT przodują porty takich krajów, jak: Chiny, Singapur, Japonia, Korea Południowa i Australia.
Dostawcy rozwiązań dla inteligentnych portów
Globalny rynek inteligentnych portów profiluje wiodących graczy. W analizie wskazuje się: Royal Dutch Shell, Cisco System, Inc., Kongsberg, ABB Ltd., Huawei Technologies Co., Ltd., Kaleris, IBM Corporation, Trelleborg, Intel Corporation i Abu Dhabi Ports. Raport Global Smart Port Market zawiera dogłębną analizę konkurencji, a także profile tych głównych graczy.