Koleje Ukraińskie rozwijają połączenia intermodalne z krajami UE
Koleje Ukraińskie (UZ) chcą rozwijać intermodalny transport kontenerów i naczep z i do krajów Unii Europejskiej. Po uruchomieniu połączeń z Portem Gdańsk, UZ planują kolejne kierunki w tym do Budapesztu i Wiednia.

Przewozy intermodalne mogą zapewnić alternatywne możliwości transportu ładunków dla obsługi ukraińskiego handlu zagranicznego, który ucierpiał z powodu zablokowania portów czarnomorskich w wynika działań wojennych Rosji. Koleje Ukraińskie chcą rozbudować sieć regularnych usług intermodalnych z krajami Unii Europejskiej. W lipcu ruszyły połączenia między Portem Gdańsk a Kijowem, Winnicą, Dnieprem i Odessą. UZ chce także rozwijać tego typu połączenia z innymi krajami,
14 września br. Koleje Ukraińskie zawarły porozumienie z przewoźnikiem Rail Cargo Austria należącego do Austriackich Kolei Federalnych ÖBB ws. rozpoczęcia wspólnych prac nad rozwojem intermodalnych połączeń miedzy Ukrainą a Austrią. Pociągi Kijów — Wiedeń mogą zostać wytrasowane przez Słowację lub Węgry z przeładunkami miedzy składami o rozstawie 1435 i 1520 mm na terminalach zlokalizowanych przy granicy Ukrainy z tymi krajami. W maju UZ przeprowadziły testowe jazdy pociągu z wagonem platformą transportującą naczepy między terminalem Liski w Kijowie a stacją Czop przy granicy z Węgrami i Słowacją.
Transport zbóż
Podczas rozmów UZ z Rail Cargo omówiono także możliwość obsługi wagonów zbożowych Kolei Ukraińskich na terenie Węgier i Słowacji oraz kwestie odprawy celnej operacji importowo-eksportowych w transporcie intermodalnym. W porozumieniu ustalono że UZ będą odpowiedzialne za tabor trakcyjny, intermodalne wagony szerokotorowe, obsługę terminalową i formalności celne na Ukrainie, natomiast Rail Cargo Group przejmie odpowiedzialność za określone punkty na terenie UE. Pierwszy testowy transport naczep na trasie Kijów — Budapesz ruszy już we wrześniu br.
Koleje Ukraińskie uruchomiły nową usługę intermodalną, która połączy przewóz pociągów kontenerowych, pociągów transportujących naczepy i pociągów transportu kombinowanego w oparciu o tabor spółki Centrum Obsługi Transportu „Liski” w celu integracji pociągów kontenerowych z europejską siecią kolejową. W sierpniu UZ zawarły porozumienie z PKP S.A. ws. rozwoju transgranicznych przewozów towarowych w ramach którego zmieniono regulacje dot. przeładunków miedzy składami o różnym rozstawie kół.
Czytaj też: PKP S.A. i Koleje Ukraińskie zawarły nową umowę ws. transgranicznych przewozów towarowych
Współpraca Polski i Ukrainy na rzecz poprawy płynności wymiany handlowej, wyzwania infrastrukturalne i adminitracyjne oraz perspektywy rozwoju przewozów towarowych między tymi krajami będą tematami debat drugiej edycji Spotkania Biznesowego Polska – Ukraina, które odbędzie się w terminie 19-20 października 2023r. w Sopocie. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdą Państwo na stronie: https://intermodalinpoland.eu/