W Porcie Duisburg powstanie centrum edukacyjne technologii wodorowych
W Duisburgu odejście od energetyki węglowej i zwiększenie rynkowego wykorzystania wodoru musi zakończyć się sukcesem. Oprócz przejścia na nowe systemy i nowe procesy wymaga to również przeszkolonych pracowników, którzy potrafią korzystać z technologii wodorowej. Aby osiągnąć zieloną transformację w przemyśle i logistyce w lokalizacji w Duisburgu, miasto zarejestrowało projekt „Centrum Edukacji Wodorowej” w programie obejmującym 5 lokalizacji, będącym państwowym programem wsparcia na rzecz wycofywania się z węgla.
Nowe centrum edukacyjne dotyczące technologii wodorowej ma powstać w pobliżu zakładów HKM na południu Duisburga przy wsparciu środków landu i federalnych. Wraz z portem, KWS Energy Knowledge eG, Centrum Technologii Ogniw Paliwowych (ZBT), Stowarzyszeniem Inżynierii i Usług Przemysłowych e.V. (VAIS), a także Instytutem Fraunhofera ds. Przepływu Materiałów i Logistyki IML oraz izbami, celem jest współpraca z firmami w ciągu najbliższych kilku lat. W regionie zostanie określone i przetestowane, które moduły szkoleniowe są niezbędne w różnych sektorach i jakie minimalne standardy muszą być przestrzegane.
Centrum edukacji wodorowej ma powstać na terenie należącym do portu w Duisburg-Angerhausen, na północ od Tiger-and-Turtle. — Rozpoczęliśmy już w Duisburgu wiele bardzo konkretnych projektów mających na celu promowanie zielonej transformacji przemysłu. Aby przekształcić region w centralny węzeł wodorowy, potrzebujemy nie tylko infrastruktury i technologii, ale także doskonale wyszkolonych specjalistów, którzy opanują technologię. Jestem przekonany, że dzięki centrum edukacyjnemu wyznaczymy nowe standardy w szkoleniu i dalszej edukacji w dziedzinie wodoru – mówi dyrektor generalny duisport Markus Bangen.
Ponadto ma zostać opracowana i przetestowana przełomowa koncepcja edukacyjna dotycząca technologii wodorowych. Projekt ten stwarza możliwości zarówno zapoznania istniejącej kadry ze zmienionymi wymaganiami zawodowymi, jak i odpowiedniego przeszkolenia przyszłej kadry. Inicjatywa ta jest zgłaszana we współpracy z konsorcjum renomowanych firm i instytucji, w tym z ZBT – Centrum Technologii Ogniw Paliwowych, Stowarzyszeniem Inżynierii Roślin i Przemysłu Service e.V. oraz Instytutem Fraunhofera ds. Przepływu Materiałów i Logistyki IML.
— Wodór jest przyjazną dla klimatu alternatywą dla wielu procesów przemysłowych. Spółki zrzeszone w VAIS opracowują technologie, budują systemy i zapewniają ich niezawodną i bezpieczną pracę. W związku z szybkim rozwojem istnieje ogromne zapotrzebowanie na kwalifikację istniejącej już kadry specjalistycznej, ale także nowych pracowników, do medium wodorowego – wyjaśnia dr hab. Dietmar Kestner, dyrektor zarządzający VAIS.
Izba Handlowo-Przemysłowa Dolnego Renu, Izba Rzemieślnicza w Düsseldorfie i thyssenkrupp Steel Europe AG wspierają konsorcjum i towarzyszą mu w jego wysiłkach na rzecz rozwoju technologii wodorowych i poszerzania możliwości edukacyjnych. Miasto Duisburg spodziewa się, że pomysł projektu zostanie omówiony na nadchodzącym posiedzeniu Rady ds. Wzmocnienia Strukturalnego