Najnowsze trendy i kierunki rozwoju branży pokazane na INTERMODAL IN POLAND 2023
Kongres INTERMODAL IN POLAND 2023, który odbył się w Janowie Podlaskim pokazał, że wsród przedsiębiorców z branży TSL oraz załadowców ładunków zainteresowanie zrównoważonymi przewozami intermodalnymi jest duże. Wysoka frekwencja i zainteresowanie debatami na tym wydarzeniu wskazują jak duże znaczenie ta branża dla rozwoju gospodarczego i zielonej transformacji logistyki.

INTERMODAL IN POLAND odbywa się od trzech lat w okolicy najważniejszego suchego portu na polskiej wschodniej granicy jakim jest Rejon Przeładunkowy Małaszewicze. Po wybuchu wojny w Ukrainie pojawiło się sporo pytań na temat przyszłości tego hubu logistycznego. Był to jeden z głównych tematów o których debatowali eksperci w Janowie Podlaskim. Tegoroczna edycja wydarzenia była rekordowa, gdyż zgromadziła blisko 400 osób.
— Rosnąca frekwencja na kongresie, który odbył się w Janowie Podlaskim pokazuje, że mimo perturbacji związanych z wojną na wschodzie Małaszewicze są kluczowym hubem przeładunkowym na wschodniej granicy Polski, a branży logistycznej zależy na dalszym rozwoju tego miejsca. Jesteśmy dumni, zaszczyceni, iż spółka Cargotor jako gospodarz rejonu Małaszewicze mogła uczestniczyć w tego typu spotkaniu, podczas którego rozmawialiśmy o planach inwestycyjnych i potrzebach sektora TSL. Mam nadzieje, że będzie to mocny głos za kontynuacją rozbudowy i modernizacji najważniejszego suchego portu w Polsce — komentuje Marek Słomka, prezes Cargotoru.
INTERMODAL IN POLAND 2023 był także okazją do debaty o zmieniającej się roli polskiej branży TSL na logistycznej mapie Europy. Paneliści zwrócili m.in. uwagę na nowe możliwości rozwoju biznesu w związku z rosnącym ruchem towarów na korytarzu Północ — Południe przechodzącym przez Polskę.
— Kongres intermodalny w Janowie Podlaskim w mojej ocenie charakteryzował się wysokim poziomem merytorycznym, gdzie w ramach przeprowadzonych paneli dyskusyjnych oraz prezentacji firm można było uzyskać sporo nowych branżowych informacji, jak i też podzielić się swoimi doświadczeniami z uczestnikami Kongresu. W naszym obszarze kolejowym najważniejszym był panel dotyczący prognozowanego korytarza północ-południe w przeciwwadze do istniejącego wschód-zachód. W nim upatrujemy korzyści rozwoju intermodalnego transportu kolejowego — uważa Arthur Kaldynski, prezes LTE Polska.
Podczas kongresu odbyły się równie wizyta studyjna w terminalach Rejonu Przeładunkowego Małaszewicze oraz wystawa zewnętrzna prezentująca nowoczesne technologie dla transportu intermodalnego. — Jako partner strategiczny cieszymy się, iż kongres INTERMODAL IN POLAND 2023 osiągnął rangę najważniejszego wydarzenia związanego z transportem intermodalnym w Polsce. Spotkaniu towarzyszyła seria wartościowych debat, podczas których omawiano kluczowe zagadnienia związane z bieżącą sytuacją na przejściach granicznych z uwzględnieniem Rejonu Przeładunkowego Małaszewicze. Nie zabrakło tu inspirujących rozmów, wymiany spostrzeżeń w kontekście kreowania nowych możliwości rozwoju intermodalnych korytarzy transportowych w regionie Euroazji, jak również analizy istotnych czynników gospodarczych i politycznych, kształtujących funkcjonowanie przedmiotowych kierunków. Organizatorzy w sposób wzorowy zapewnili uczestnikom kongresu bogaty program pokazów, wystaw oraz prezentacji. Mieliśmy możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami oraz innowacjami w dziedzinie transportu intermodalnego. Wizyta studyjna na terminalach w Rejonie Przeładunkowym Małaszewicze była dla wszystkich uczestników niezwykłą okazją do zapoznania się z funkcjonowaniem kluczowego, kolejowego przejścia granicznego, gdzie spotykają się globalne łańcuchy dostaw — komentuje Wojciech Słoma, kierownik zarządzający, terminalu intermodalnego CLIP Group.
Kolejna edycja kongresu odbędzie się za rok w Janowie Podlaskim. Wcześniej, bo już we wrześniu zapraszamy na konferencję INTERMODAL IN POLAND NORTH — SOUTH, która odbędzie się w Szczecinie i Świnoujściu. Program wydarzenia i informacje organizacyjne znajdą Państwo na stronie: https://intermodalinpoland.eu/