Duisport zbuduje farmy fotowoltaiczne na dachach portowych hal i magazynów
Spółki duisport i Duisburger Versorgungs- und Verkehrsgesellschaft mbH (DVV) podpisały memorandum porozumienia, które zakłada, że wkrótce na terenie śródlądowego portu można będzie wytwarzać więcej energii odnawialnej. Wraz z DVV mają zostać zbadane wszystkie możliwości budowy instalacji do wytwarzania energii odnawialnej, w szczególności energii zdecentralizowanej.

Przedmiotem wspólnej inicjatywy jest eksploatacja infrastruktury ładowania prądu oraz rozbudowa systemów fotowoltaicznych, które mają być instalowane na dachach hal i otwartych przestrzeniach. — Energia elektryczna z fotowoltaiki, czyli „zielona energia”, która jest wytwarzana na miejscu, w znaczący sposób przyczynia się do najbardziej neutralnej pod względem emisji CO2 działalności portu”, mówi Lars Nennhaus, członek zarządu duisport odpowiedzialny za technologię i operacje.
Idealnymi lokalizacjami dla instalacji fotowoltaicznych byłyby tu przede wszystkim magazyny czy hale produkcyjne, które zazwyczaj posiadają duże, wcześniej niewykorzystane powierzchnie na dachach lub ścianach zewnętrznych. — Obecnie określamy, które obszary będą najbardziej odpowiednie — dodaje Nennhaus.
Na pierwszym etapie DVV wspiera ekonomiczną i techniczną ocenę wybranych lokalizacji. — Potencjalne obszary, które ostatecznie pozostaną, będą dalej rozważane w trakcie analizy wykonalności. W planach jest stworzenie różnych koncepcji i modeli operatorskich dla optymalnego funkcjonowania obiektów – wyjaśnia Alexander Garbar, Head of Corporate Development w duisport.
— Cieszymy się na wspólne przyspieszenie transformacji energetycznej w porcie w Duisburgu. Jako lokalizacja logistyczna, łączenie sektorów w tej gałęzi gospodarki jest dla Duisburga szczególnie ważne, aby uczynić miasto przyjaznym dla klimatu. Dachy hal oferują ogromny potencjał do wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej w gęsto zaludnionym mieście — mówi dyrektor zarządzający DVV Marcus Vunic. DVV obsługuje już jeden z największych systemów fotowoltaicznych w Duisburgu w logport I w Rheinhausen.