Fiasko negocjacji DB i związkowców. Możliwy strajk na kolei w Niemczech
Związek zawodowy Eisenbahn- und Verkehrsgewerkschaft (EVG) zrzeszający pracowników niemieckiej kolei odrzucił propozycję ugody ws. warunków zatrudnienia w grupie Deutsche Bahn. Oznacza to, że ryzyko kolejnego strajku kolejarzy w Niemczech wzrosło.

Negocjacje ws. wynagrodzeń w Deutsche Bahn trwają od lutego, a związki zawodowe przeprowadziły już 3 strajki ostrzegawcze, które sparaliżowały transport kolejowy w Niemczech, co odbiło się również na wynikach transportu intermodalnego w Europie. W połowie maja odbyła się kolejna runda negocjacji między EVG a DB. Niemiecka państwowa grupa kolejowa zaproponowała 12 proc. podwyżki wynagrodzeń dla pracowników o najniższym wynagrodzeniu i wolną od podatku premię kompensacyjną z tytułu inflacji w wysokości 2850 euro z okresem obowiązywania wynoszącym 24 miesiące. Dla pracowników
— To więcej niż atrakcyjny i bezprecedensowy pakiet dla naszych pracowników. Dzięki triadzie oferta ma bardzo silny komponent socjalny, czego właśnie domaga się związek. Poza tym w tym roku jest już pierwsza podwyżka w tabeli, a premia kompensująca inflację też w pełni wejdzie w 2023 r. — stwierdzono w komunikacie DB.
Odrzucona propozycja
EVG odrzucił tę propozycję, gdyż uznał procentową podwyżkę za niekorzystną dla pracowników o najniższych zarobkach. Związek nie zgadza się na propozycję DB by podwyżka była dwustopniowa. — Po prostu nieuczciwe jest ciągłe twierdzenie, że oferowane jest sensacyjne 12 proc. i że w związku z tym porozumienie musi być możliwe. W rzeczywistości DB AG nie oferuje nawet 5 procent przez następne dwanaście miesięcy. Oznacza to realne obniżenie wynagrodzenia dla pracowników autobusów i pociągów. Ponadto osoby, które zarabiają najmniej w Deutsche Bahn, są w niekorzystnej sytuacji. Dlatego nasi koledzy domagają się stałej kwoty dla wszystkich, o którą płace powinny rosnąć co miesiąc. I w końcu chcemy o tym negocjować. Ale to nie działa, jeśli pracodawca ciągle ucieka— powiedział Kristian Loroch, negocjator EVG.
Związkowcy apelują do DB o podjęcie kolejnych negocjacji w grupach roboczych. Jeśli pracodawca nie weźmie udziału w rozmowach to zapowiadają kolejne strajki ostrzegawcze. — Jeśli, jak ma to miejsce teraz, nie będzie dalszego ruchu przy stole negocjacyjnym, jedyną opcją jest wywarcie presji za pomocą strajków ostrzegawczych. Teraz je przygotujemy i poinformujemy pracodawcę i opinię publiczną w odpowiednim czasie — zapowiedział Kristian Loroch.
EVG prowadzi rownocześnie negocjacje płacowe z innymi przedsiębiorstwami kolejowymi w Niemczech i jak stwierdza w komunikacie firmy te zgodziły się na niektóre postulaty związkowców. W tym tygodniu EVG negocjuje z Transdev, Westfälische Landes-Eisenbahn (WLE), z erixx, vlexx i Transfracht (TFG).