Know-how z CUPT ponownie wykorzystany w ramach TAIEX
TAIEX to jeden ze sztandarowych programów współpracy rozwojowej Unii Europejskiej, mających na celu reformowanie administracji publicznej. W ramach projektu TAIEX-REGIO 2-4 maja odbyło się spotkanie, którego celem było wsparcie Instytucji Zarządzającej (Ministerstwa Transportu i Komunikacji w Bułgarii) w aktualizacji polityki i procedur zwalczania nadużyć finansowych.

Spotkanie ekspertów z Polski (Centrum Unijnych Projektów Transportowych), Łotwy (Ministerstwo Finansów Republiki Łotwy), Bułgarii (Ministerstwo Transportu i Komunikacji) i Chorwacji (ARPA), było okazją do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem w zakresie: ustawodawstwa, ram organizacyjnych i ostatnich wyzwań, związanych z krajowymi funduszami, objętymi zarządzeniem dzielonym oraz Krajowym Planem Odbudowy w kontekście działań antykorupcyjnych.
Poruszony został również temat polityki zwalczania nadużyć finansowych, wykrywania konfliktu interesów, w tym procedur zapobiegania i wykrywania konfliktu interesów w zamówieniach publicznych. Analizie zostały poddane ryzyka w kontekście Programu Operacyjnego: Transport i Infrastruktura Transportowa, realizowanego w Bułgarii oraz wyzwań związanych z realizacją reguły DNSH (“Do No Significant Harm”).
Niniejsze wydarzenie było kolejną okazją do podzielenia się know-how przez ekspertów CUPT. Tym razem Centrum Unijnych Projektów Transportowych reprezentował Przemysław Ostrowski z Departamentu Kontroli i Audytu. Jak podaje MSZ, polscy eksperci co roku biorą udział w około 70-100 działaniach TAIEX . Powyższe sytuuje nasz kraj pod koniec pierwszej dziesiątki najaktywniejszych państw UE. Za koordynację TAIEX w Polsce odpowiada Krajowy Punkt Kontaktowy w Departamencie Współpracy Rozwojowej MSZ.