Nadchodzi świt inteligentnego kontenera
Jeśli tylko w połowie spełnią się obietnice twórców i wynalazców, to najprawdopodobniej inteligentne kontenery staną się tak wszechobecne jak dziś smartfony. Nie stanie się to natychmiast, ale wydaje się nieuchronne. Inteligentny kontener – z różnymi czujnikami do monitorowania jego zawartości za pomocą różnych wskaźników – zapewni bowiem uzyskiwanie dodatkowych korzyści, a ich właścicielom przewagi konkurencyjne. Taka jest teza analizy niemieckiej firmy Container xChange. Wskazuje na korzyści, jakie mogą uzyskać wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw. Jak zwykle w życiu, niektórzy w większym zakresie niż inni i w różnej kolejności.

Szereg technik, jak Internet rzeczy (IoT), Big Data, Blockchain i potoki danych są już zaprzęgnięte w różnych sektorach gospodarki. Wydaje się oczywiste, że technologie te zostaną wykorzystane w także w logistyce, w tym w kontenerach, przekształcając je w „inteligentne pojemniki”. Kluczowymi elementami inteligentnych kontenerów będą urządzenia łączności, czujniki oraz instalacje telemetryczne i telematyczne. Każde z nich z osobna lub łącznie są wykorzystywane do różnych zastosowań, ale mają wspólne cechy. Zbierają dane, które są przekazywane do „centralnej” oceny.
W przypadku inteligentnego kontenera kluczowe znaczenie ma dokładność i niezawodność monitorowania kilku aplikacji. Co istotne, w kontenerach już stosuje się szereg urządzeń i rejestratorów danych, szczególnie czujniki elektroniczne, które mają monitorować ich położenia, temperaturę wewnątrz, czy wilgotność. Ma to znaczenie w transporcie żywności, farmaceutyków, chemikaliów i innych produktów wrażliwych na zmiany w otoczeniu. Jednak skala pożytków nie jest wykorzystywana.
Teza
Rozszerzenie liczby aplikacji i urządzeń w kontenerach oraz lepsze wykorzystanie danych położą kres wielu niewiadomych o nich oraz o towarach w nich transportowanych lub magazynowanych. Np. dziś nadawca i odbiorca ładunku mają jednak ograniczone informacje na temat procesu transportu. To ma się zmienić, bo nowe kontenery zapewnią „widoczność” 24/7 i powiadomienia w czasie rzeczywistym o statusie przesyłki. Poinformują również o nieoczekiwanych zdarzeniach, jak przypadkowe otwarcie drzwi, wstrząsy lub spóźnienia w dostawie kontenera na miejsce lub w jego wysyłce.
Wartością dodaną będzie możliwości analizowania większej liczby danych na temat konkretnego kontenera i możliwość ich przetwarzania. W efekcie zapewni to większą przewidywalność w łańcuchu dostaw i przyczyni się do lepszego planowania: nadawców ładunku, spedytorów, przewoźników, portów, itp. Zwiększy się ich zdolność podejmowania decyzji w celu monitorowania dostaw, opakowań i zapasów. Wiarygodne dane ujawnią również słabości w łańcuchach dostaw i pomogą je eliminować.
A ponieważ inteligentne kontenery umożliwią zarządzanie zasobami logistycznymi z dowolnego miejsca na świecie, przekształcają multimodalne łańcuchy dostaw. Zapewnią optymalizację inwestycji i obniżą koszty operacyjne, poprawiając kontrolę nad finansami. Poprawiając wydajność międzynarodowego łańcucha dostaw, ułatwią handel i zmniejszą straty, pobudzając wzrost gospodarczy na całym świecie.
Usprawnienie transportu i obsługi portowej
Załoga statku jest odpowiedzialna za kontrolę kontenerów i ich utrzymanie. Musi policzyć liczbę pustych i pełnych kontenerów oraz kiedy zostały załadowane. Załoga musi również wiedzieć, czy każdy kontener chłodniczy działa prawidłowo. Ustawicznie sprawdzać, czy odpowiednia jest temperatura wewnątrz. Wraz z dużą liczbą przewożonych kontenerów nie trudno o przeciążenie pracą, złe dane i popełnienie błędów.
Inteligentne kontenery mogą usprawnić te operacje poprzez automatyzację procesów. Dzięki temu załoga będzie zdalnie monitorować towar i kontenery i uzyskiwać potrzebne dane oraz je analizować. Podobne korzyści w poprawie zarządzania dzięki inteligentnym kontenerom uzyskają właściciele i odbiorcy ładunków, przewoźnicy, a także operatorzy magazynów.
Kto zyska najszybciej?
W opinii autorów analizy, największy udział – „przynajmniej na początku” – w użytkowaniu inteligentnych kontenerów i korzyści z tego płynących będzie miał sektor farmaceutyczny. Logistyka farmaceutyczna jest bardzo wrażliwa na uzyskanie gwarancji czasu i jakości. Produkty wymagają przechowywania i dystrybucji w kontrolowanej temperaturze, a także ścisłej kontroli regulacyjnej. Łańcuchy dostaw farmaceutycznych są szczególnie wymagające także z tego powodu, że spedytorzy są zobowiązani do utrzymywania praktyk łańcucha chłodniczego oraz ochrony towarów przed kradzieżami. Z tych tylko powodów oferta użytkowania inteligentnych kontenerów jawi się dla farmacji jak długo oczekiwana szansa rozwiązania logistycznego bólu głowy.
Z kolei w układzie regionalnym, zapewne w pierwszej kolejności masowym użytkownikiem nowych pojemników będzie spedycja w Ameryce Północnej. Region ten jest największym eksporterem produktów spożywczych i napojów, wymagających w transporcie dochowania wielu warunków.
Perspektywy zastosowania nowych technologii i korzyści jakie przyniosą w branży logistycznej będą jednym z tematów kongresu INTERMODAL IN POLAND 2023. Zapraszamy Państwa aby już dziś zapisać się na to wydarzenie. Formularz rejestracyjny oraz informacje o konferencji znajdą Państwo na stronie: https://intermodalinpoland.eu/