Baltic Hub podsumowuje konkurs grantowy Busole
2500 odbiorców, 7 organizacji pozarządowych, 3 dzielnice i 250 tysięcy złotych – tymi liczbami Baltic Hub podsumowuje pierwszą edycję konkursu grantowego „Busole”, który został zrealizowany na przełomie 2021/2022 i powstał z myślą o najbliższych sąsiadach i ich potrzebach.

Pod koniec 2021 r. Baltic Hub ogłosił I edycję konkursu grantowego pod nazwą „Busole 2021”. Celem było wyłonienie oraz sfinansowanie projektów, najbardziej odpowiadających na potrzeby społeczne lokalnych mieszkańców. Do programu mogły zgłosić się organizacje non-profit, szkoły, przedszkola, fundacje, organizacje zajmujące się szeroko pojętą ochroną zdrowia i promocją sportu, działające na terenie sąsiadujących z Baltic Hub dzielnic – Stogi, Przeróbka, Krakowiec-Górki Zachodnie. Do konkursu zostało zgłoszonych 18 projektów.
„Byliśmy pod ogromnym wrażeniem nadesłanych projektów. Od dawna, jako inwestor mocno zakorzeniony lokalnie, chcieliśmy zrealizować działania, które pozwolą współfinansować inicjatywy mieszkańców. Głęboko wierzymy, że to właśnie dzięki takim konkursom grantowym można tworzyć wartościowe lokalne projekty, które wspierają nie tylko lokalną społeczność, ale również wzmacniają potencjał turystyczny i edukacyjnych w sąsiadujących z nami dzielnicach” – mówi Charles Baker, Dyrektor Zarządzający Baltic Hub.
Po niełatwych obradach jury wyłoniło 7 zwycięskich projektów:
• Stowarzyszenie „Przyjazne Pomorze”
Celem projektu „Społeczna samopomoc na wyspie Stogi – tworzymy/uzupełniamy materialną bazę Biblioteki społecznej” była poprawa warunków lokalowych i sprzętowych do realizacji celów statutowych Stowarzyszenia, zakup wykładzin dywanowych i zasłon w sali koncertowej/czytelni, które poprawiły akustykę i wygląd, zabezpieczyły lokal przed zbytnim nasłonecznieniem/przegrzaniem oraz doposażenie poprzez zakup: aparatu fotograficznego, kamery, rzutnika, ekranu, krzeseł i regałów do sali koncertowej.
• Bractwo Przygody Almanak
Ideą projektu Rodzinne Gry Terenowe na Orientację BUSOLE 2022 była aktywizacja mieszkańców dzielnic Nowy Port, Stogi i Krakowiec-Górki Zachodnie w zakresie wypoczynku na terenach zielonych, poprzez organizację cyklu 6-ciu plenerowych imprez na orientację o charakterze rekreacyjno – sportowym (po 2 na każdej dzielnicy).
• Dom Pomocy Społecznej Ostoja
Głównym celem projektu „POWRÓT DO KORZENI W TRAKCIE PANDEMII – profilaktyka zdrowia i rehabilitacja społeczna seniorów było zorganizowanie na terenie DPS „Ostoja” cyklu otwartych dla społeczności lokalnej wykładów, pokazów, zajęć sportowych, spotkań i warsztatów dla seniorów z zakresu dietetyki, zdrowia psychicznego, aktywności, rehabilitacji i rekreacji.
• Gdański Klub Wioślarski Drakkar
Głównym celem projektu „Aktywizacja sportowa młodych mieszkańców Przeróbki, Stogów, Krakowca i Górek Zachodnich – SPORT dla WSZYSTKICH DZIECI” była aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży z ościennych dzielnic. Pokazanie, że sport zwłaszcza w młodym wieku jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju fizycznego oraz psychicznego;
• Szkoła Podstawowa nr 61
Głównym celem projektu „Kierunek – podwórko 61” było stworzenie dodatkowej przestrzeni do swobodnej zabawy dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 61 oraz najmłodszych mieszkańców Przeróbki, promowanie zdrowego stylu życia wśród najmłodszych uczniów szkoły oraz rodziców najmłodszych mieszkańców dzielnicy, rozwijanie kreatywności u dzieci oraz wspomaganie rozwoju psychofizycznego najmłodszych uczniów.
• Stowarzyszenie Art Therapy – Terapia Sztuką
Podczas trwania projektu „Aktywni w Naszej Dzielnicy z DCT” beneficjenci zapoznali się z techniką makramy, poprzez wykonanie ozdób oraz przedmiotów codziennego użytku. Dzieci samodzielnie wykonywały mydła glicerynowei oraz ekologiczny kalendarz adwentowy.
Dzieciom została także przybliżona nowa forma ruchu jaką jest Animal Flow, a dla dorosłych odbywały się spotkania, podczas których można było poznać techniki walki ze stresem.
• Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3
Celem projektu „Sewroom”, czyli szkolnej szwalni, był rozwój aktywności dzieci, młodzieży i lokalnych dorosłych poprzez stworzenie i poprawę warunków umożliwiających aktywną integrację międzypokoleniową oraz wykorzystanie, zagospodarowanie potencjałów i zasobów tkwiących w różnorodności pokoleń za pośrednictwem edukacji międzypokoleniowej.
Łącznie ponad dwa i pół tysiąca beneficjentów miało szansę wziąć udział w projektach realizowanych w ramach konkursu „Busole 2021”.